Czym jest i jak działa kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do zamiany promieniowania słonecznego na ciepło. Jeśli panele słoneczne mają tendencję do wytwarzania prądu elektrycznego, to kolektor ogrzewa materiał – chłodziwo. Światło słoneczne jest pochłaniane i przekształcane w ciepło, a te jest odprowadzane z kolektorów za pomocą miedzianych rur, które są wypełnione cieczą zdolną do szybkiego wrzenia. Ciepło jest następnie przekazywane do kotłów z wymiennikiem ciepła.

Jakie są zalety kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne mają wiele zalet, z których najważniejsze to:

• Względna taniość. Ta metoda jest jedną z najtańszych wśród innych alternatywnych źródeł energii.

• Prosta konstrukcja. Kolektory słoneczne składają się z kilku elementów.

• Przyjazność dla środowiska i bezpieczeństwo. Praca kolektora słonecznego nie wiąże się z wykorzystaniem węgla, gazu.

• Wysoka wydajność. Kolektor słoneczny może przechwycić i przekształcić 90% promieni słonecznych w ciepło.

• Dostępność. Kolektory słoneczne wymagają dobrego promieniowania, dzięki czemu można je stosować wszędzie.

• Długa żywotność. Kolekcjonerzy przetrwają piętnaście lat lub dłużej.

Systemy oparte na kolektorach słonecznych

Zasada działania tego systemu przypomina zanurzenie kotła w wodzie. Nośnik ciepła krąży w ogrzewanym słońcem zbiorniku buforowym, z którego bierze się temperatura wody. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego do podgrzania wody, włączy się samonagrzewanie. Woda przepływa przez filtr i wymiennik ciepła. Nośnik ciepła z kolektora słonecznego wchodzi do wymiennika ciepła, a wewnątrz niego, z powodu chłodzenia nośnika ciepła, podgrzewana jest woda. Dzięki czujnikom i automatycznemu zaworowi woda jest kierowana do wymiennika, jeśli temperatura wody spadnie poniżej normy. Zimą systemy słoneczne nie są w stanie zapewnić energii do ogrzewania, zwłaszcza w trudnych warunkach klimatycznych. Jednak kolektory mogą być używane równolegle z kotłami i pompami ciepła. Pomoże to obniżyć koszty energii o około 15%.

Ofertę znajdziesz na https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/!

Głównym elementem instalacji solarnej jest kolektor. Najczęściej spotykany kształt jest płaski, co służy do pochłaniania promieni i zamiany ich w ciepło. Aby zminimalizować straty ciepła, kolektor jest umieszczony w wyłożonej szkłem, izolowanej termicznie skrzynce. Płyn chłodzący przepływa przez absorber: zwykle jako chłodziwo działa mieszanina płynu niezamarzającego z wodą. Płyn niezamarzający krąży między zbiornikiem ciepłej wody a kolektorem. Instalacja cieplna uruchamiana jest za pomocą specjalnego sterownika słonecznego. Po przekroczeniu temperatury w kolektorze uruchamia się pompa cyrkulacyjna i czynnik grzewczy oddaje ciepło z kolektora do zasobnika.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.