Większość osób wychodzi z założenia, że kominek to przede wszystkim element stricte dekoracyjny. W rzeczy samej jest w tym stwierdzeniu sporo racji, warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość połączenia przysłowiowego przyjemnego z pożytecznym i zastosowania kominka jako narzędzia służącego do ogrzewania całego domu.

Wady i zalety ogrzewania kominkowego

Kominek, poza funkcją estetyczną, może spełniać także zadanie stricte techniczne, czyli służyć do ogrzewania nie tylko pomieszczenia, ale nawet całego budynku – w tej sytuacji konieczne jest połączenie kominka z instalacją grzewczą, np. z systemem DGP lub płaszczem wodnym.

Kominek, który zasila instalację grzewczą wodną lub powietrzną (DGP) musi posiadać wkład kominkowy oraz określone parametry techniczne, czyli nominalną moc oraz sprawność – są to czynniki, które zapewniają optymalne pokrycie zapotrzebowania na ciepło niezbędne do ogrzania całego domu.

W przypadku kominka z płaszczem wodnym korpus wkładu kominkowego posiada podwójne ścianki, natomiast przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą, która po nagrzaniu przedostaje się do instalacji grzewczej.

Niepodważalną zaletą ogrzewania kominkowego są stosunkowo niskie koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami grzewczymi.

Należy jednak pamiętać, że kominek, podobnie jak inne rozwiązania ogrzewane za pomocą paliwa stałego, wymaga odpowiedniej obsługi, czyli noszenia i dokładania drewna do paleniska, a także stałego dozoru żaru.

W przypadku ogrzewania kominkiem konieczny jest stały dozór palącego się drewna, pozostawienie paleniska bez opieki może spowodować wygaśnięcie żaru, co automatycznie oznacza przerwanie ogrzewania – sytuacja taka może skutkować przykrymi konsekwencjami zwłaszcza w okresie zimowym.

Warto jednak pamiętać, że kominek może być stosowany jako dodatkowe źródło ciepła, stanowiące dopełnienie systemu grzewczego z kotłem gazowym, olejowym lub elektrycznym, pompą ciepła, czy też kolektorami słonecznymi.

W tej sytuacji w kominku ogień utrzymywany jest wyłącznie wtedy, gdy wszyscy domownicy są na miejscu, a tym samym kontrola ognia nie stanowi żadnego problemu.

Podobne wpisy:

Małgorzata

Pełnoetatowa blogerka, edukatorka, marketerka cyfrowa, redaktorka i menedżerka treści. Zajmuje się kompleksową obsługą pisarzy, wydawców, hobbystycznych entuzjastów dobrego contentu i freelancerów, którzy chcą być niezależni, zarabiać więcej i tworzyć wartościowe treści. Obecnie pracuje również jako osobista stylistka, zajmuje się przygotowywaniem stylizacji do profesjonalnych sesji zdjęciowych oraz konsultowaniem marek w zakresie marketingu w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz