Jak właściwie chronić skórę przed słońcem?

Kiedy przychodzi lato, każdy człowiek chciałby jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz – cieszyć się słońcem, piękną pogodą i relaksować się na łonie przyrody lub zwiedzając ciekawe miejsca w trakcie urlopu. Nawet jednak taka odprężająca, letnia aura nie powinna nas odwodzić od właściwego dbania o skórę – inaczej bardzo szybko możemy mieć z nią różnorakie problemy.

Zwłaszcza osoby posiadające jasną karnację i sporo znamion muszą właściwie zadbać o jej zabezpieczenie, żeby czasem nie wystąpiły u nich oparzenia słoneczne, albo coś jeszcze gorszego – na przykład czerniak.

Jak więc zadbać o skórę, by cieszyć się słońcem, ale przejść lato bezboleśnie?

Przede wszystkim musimy pamiętać o unikaniu upałów, kiedy słońce grzeje i praży naprawdę mocno – i kiedy łatwo o oparzenia już po kilkunastu minutach. Między godziną 10 a 16 (niektóre źródła podają że nawet 17) w trakcie wielkich upałów nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz – chyba że naprawdę musimy. Z pewnością jednak unikajmy w takich godzinach opalania, a jeśli już gdzieś idziemy, zadbajmy o posmarowanie ciała kremem z filtrem. Pozwoli to zachować skórę w zdrowiu – jeśli będziemy ją zbyt często opalać, w końcu stanie się sucha i pomarszczona. Słońce wysusza, zatem musimy zadbać również o jej właściwe nawilżenie.

Opalania

Teraz ochrona przed słońcem może się łączyć również z innymi zaletami – na przykład istnieją kosmetyki, które zarówno chronią, jak i nawilżają, albo posiadają działanie matujące. Krem do twarzy spf 50 powinien być prawdziwą normą dla osób o jasnej karnacji – używajmy takich również do reszty ciała. Kosmetyki z tak wysokim filtrem zapewniają bardzo wysoką ochronę – możemy się opalić, ale na pewno zdrowo i powoli. Pamiętajmy również o zastosowaniu żeli i kremów przeznaczonych do użycia po opalaniu – które koją, łagodzą i przyjemnie chłodzą.

Warto też zainteresować się balsamami brązującymi, które – używane dzień po dniu – tworzą efekt coraz mocniejszej opalenizny, wyglądający bardzo naturalnie. Niekoniecznie musimy długo przesiadywać na słońcu, żeby być ładnie opaloną osobą, a przy tym podobne balsamy świetnie nawilżają, wygładzają i ujędrniają skórę – codzienny masaż działa na nią bowiem rewelacyjnie.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz