Ubezpieczenie OC – zielona karta

Zielona karta to odpowiednik ubezpieczenia OC w przypadku kiedy wyjeżdżamy za granicę. Dokładnie ubezpieczenie oc zielona karta to certyfikat potwierdzający za granicą, że w kraju w którym zarejestrowany jest dany pojazd zostało wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.


Certyfikat zielona karta jest wydawany jest zazwyczaj bezpłatnie do ubezpieczenia OC. Nie w każdym kraju potrzebujemy mieć ubezpieczenie OC zielona karta. W krajach Unii na przykład honorowane jest po prostu polskie ubezpieczenie OC, zielona karta jest wówczas zbędna. Podobnie rzecz ma się w Szwajcarii, Monako, Andorze i Norwegii, które nie należą do Unii Europejskiej.

Zielona karta

Jednak wybierając się na wschód czy na południe musimy się liczyć z koniecznością posiadania zielonej karty. Warto zadbać o to zawczasu ponieważ w niektórych przypadkach bez zielonej karty nie przekroczymy w ogóle granicy.

Kraje w których wymagana jest zielona karta:
Albania
Azerbejdżan
Białoruś
Bośnia i Hercegowina
Czarnogóra
Iran
Izrael
Macedonia
Maroko
Mołdawia
Rosja
Turcja
Tunezja
Ukraina

Towarzystwa, w których certyfikat zielonej karty jest bezpłatny to:
PZU, Link4, Axa Direct, Aviva Direct

Towarzystwa wydające zieloną kartę odpłatnie:
– Allianz, Ergo Hestia, Warta, MTU

Zapamiętaj

Nawet jeśli nie planujemy wyjazdu w region gdzie zielona karta jest wymagana warto jej wymagać przy zawieraniu ubezpieczenia jeśli jest to możliwe (na przykład w PZU) oraz dokładnie sprawdzić w jaki sposób można ją zamówić (np. Aviva – zamówienie przez infolinię, certyfikat dostarczany pocztą).

Zieloną Kartę możemy niekiedy wykupić na przejściu granicznym jednak nie warto ryzykować szczególnie jeśli nie mamy OC wykupionego w którymś z wiodących towarzystw. Może się okazać, że nie będzie to jednak możliwe. Brak Zielonej Karty zazwyczaj po prostu uniemożliwi nam przekroczenie granicy. Jeśli jednak udałoby się to ale spowodowalibyśmy na terenie kraju wymagającego certyfikatu nasze OC nie zadziałałoby i wiązało by się to z nieprzyjemnymi i bardzo kosztownymi konsekwencjami.

Zapraszamy: https://www.gothaer.pl/pl-oferta

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz