Proces starzenia się skóry na przykładzie dwóch kobiet

W artykule opowiemy o zjawisku starzenia się skóry u człowieka. W treści wyjaśnimy, czym jest fizjologiczny proces, wskażemy przyczyny oraz kosmetologiczne rodzaje starzenia się skóry, a także wyjaśnimy, jak wyglądają oznaki wskazujące na jego postępowanie. Wskażemy również zalecaną pielęgnację oraz podpowiemy, na co należy zwracać uwagę, aby ograniczyć i spowolnić pojawianie się skórnych objawów starzenia.

Jakie są powszechnie występujące oznaki starzenia się skóry?

Pierwsze oznaki starzenia mogą pojawić się szacunkowo po ukończonym 25. roku życia. Wśród nich można wymienić przede wszystkim pojedyncze zmarszczki w szczególności mimiczne, czyli obejmujące okolice czoła, czy ust, utratę jędrności, a wraz z tym zwiotczenie się skóry, a także mniejszym poziomem nawilżenia i ewentualnie pięknej, naturalnej, promiennej cery. Wszystkie te objawy, zwłaszcza w przypadku niedostatecznej pielęgnacji w późniejszym okresie życia z uwagi m.in. na stały ubytek elastanu i kwasu hialuronowego, który w wieku 50 lat może wynieść nawet 50%, wzrastają na intensywności. Jak w takim razie starzeje się twarz? Po 35 roku życia starzenie się twarzy może objawiać się poprzez pojawienie się pierwszych kurzych łapek, czy obrzęków. W późniejszym wieku podczas okresu menopauzalnego można z kolei zauważyć opadające kąciki ust, a także większy poziom suchości skóry. Jak widać procesy starzenia się skóry, wyglądają u kobiety w zróżnicowany sposób w zależności od wieku.

Jakie są etapy starzenia się skóry?

Sam proces starzenia się skóry można podzielić na kilka różnych etapów. Pierwszy etap starzenia występujący z reguły w wieku 25-30 lat to pojawienie się pierwszy drobnych linii, a także zmarszczek mimicznych. Wraz z upływem lat i osłabieniem włókien kolagenowo-elastynowych zostają one przekształcone w prawdziwe zmarszczki. Intensyfikacja i przyspieszenie starzenia biologicznego jest ściśle skorelowana ze zmianami normalnymi występującymi u kobiety w wieku 45-55 lat. W późniejszym etapie starzenie skóry to nie tylko zmarszczki, ale również utrata owalu skóry, która staje się cieńsza, jej większy poziom suchości, a także zanik poduszek tłuszczowych.

Jakie rodzaje starzenia się skóry możemy wyróżnić?

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje starzenia się skóry, a mianowicie:

  • Starzenie wewnętrzne – to naturalny proces przebiegający na całym ciele wraz z upływem czasu, na który wpływ mają czynniki wewnętrzne.
  • Starzenie zewnętrzne – może dotyczyć jedynie wybranego obszaru ciała, który jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych dla skóry czynników zewnętrznych takich, jak m.in. promieniowanie ultrafioletowe.

Przyczyny starzenia się skóry – jakie czynniki mają wpływ na szybkość zachodzenia tego procesu?

Mechanizmy starzenia się skóry wynikają z określonych czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jednym z najistotniejszych z nich jest sposób, w jaki funkcjonuje układ hormonalny. Starzenie się jest związane w tym kontekście przede wszystkim z okresem menopauzalnym, kiedy to spada poziom estrogenu, a także progesteronu zwanych również hormonami żeńskimi. Istnieje ścisła korelacja między spadkiem ich zawartości a głębszymi zmarszczkami, mniejszym ujędrnieniem, a także uelastycznieniem, czy poziomem nawilżenia. Inne czynniki mające istotny wpływ na stan oraz starzenie się skóry to m.in. nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniego zabezpieczenia poprzez m.in. kremy SPF, palenie tytoniu oraz niezabezpieczanie cery przed oddziaływaniem niekorzystnych dla niej czynników środowiskowych takich, jak m.in. smog. Istotny wpływ na szybkość, w jakim skóra się starzeje, mają również takie kwestie, jak dieta, czy poziom stresu. Nie bez znaczenia jest również genetyka.

Co spowalnia proces starzenia się skóry? – porady jak zapobiec starzeniu się skóry

Osoby, które dostrzegą pierwsze objawy starzenia się najczęściej obecne na twarzy, w pierwszej kolejności zastanawiają się, jak zatrzymać starzenie się skóry. Istnieje na to wiele różnych sposobów, począwszy od wprowadzenia skutecznej, regularnej pielęgnacji, poprzez wykonywanie polecanych przez Azjatki masażów twarzy, na odpowiednich nawykach związanych ze stylem życia i sposobem odżywiania skończywszy. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, warto włączyć produkty zawierające sporą ilość witaminy C, E oraz antyoksydantów, a także zdrowe tłuszcze. Mogą do być w szczególności owoce jagodowe, awokado, tłuste ryby, czy orzechy. Ewentualne niedobory warto również uzupełnić suplementacją. Zapobieganie starzeniu się skóry to również właściwa przeciwstarzeniowe pielęgnacja. Warto w tym celu korzystać ze sprawdzonych kosmetyków zapewniających nawilżenie i dostarczające cenne składniki jak kwas hialuronowy. Ważne jest również stosowanie produktów chroniących przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak kremy SPF.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.