Teatr Stary w Lublinie

Coraz więcej osób decyduje się chodzić nie tylko do kina, ale również do teatru. To doskonała forma spędzania wolnego czasu, która niezwykle rozwija pod względem kulturalnym.

Na terenie naszego kraju działa wiele placówek wystawiających spektakle na naprawdę wysokim poziomie. Wśród nich znajduje się między innymi Teatr Stary w Lublinie. Poznajmy go trochę bliżej.

Budynek

Budynek Teatru Starego zachwyca przede wszystkim tym, że jest on oryginalny. Pochodzi z XIX wieku. Tym, co przykuwa uwagę są wyraźnie widoczne cechy stylu klasycystycznego. Uważni obserwatorzy dostrzegą ślepe arkady oraz płyciny mające prostokątny kształt, które zdobią budynek. Wystarczy udać się na ulicę Jezuicką, aby podziwiać niezwykle piękne sztukaterie. Na fasadzie umieszczone są maski, które stanowią nieodłączny symbol sztuki teatralnej i są doskonale rozpoznawane na całym świecie. Początkowo budynek miał cztery piętra. Na uwagę zasługuje fakt, że pierwotnie scenę oświetlano, wykorzystując oświetlenie olejowe. Wraz jednak z upływem czasu zamieniono je na naftowe. W 2007 roku zdecydowano rozpocząć gruntowną przebudowę budynku, która została zakończona w roku 2012. Prace zakończyły się kolejnymi dwoma kondygnacjami, zwiększając tym samym możliwości lokalowe teatru.

Zniszczenia

Przez lata budynek Teatru Starego niszczał. W związku z posuwającą się degradacją podjęto decyzję o wpisaniu go na listę Najbardziej Zagrożonych Obiektów Światowej Straży Zabytków. Lista obejmuje sto obiektów. Jak wspomnieliśmy wyżej, w 2007 roku udało się rozpocząć remont, który był jedyną szansą na uratowanie interesującego budynku. W czerwcu 2012 roku Teatr Stary znowu zaczął tętnić życiem. Koncert Jose Fernandeza Torresa był pierwszym wydarzeniem, jakie gościły odnowione deski Teatru Starego. Nie trudno się domyśleć, że na koncert przybyły prawdziwe tłumy.

Teatr Stary w Lublinie to obiekt bez wątpienia zasługujący na uwagę. Obecnie – po wielu latach przerwy – tętni życiem, goszcząc na swoich deskach doskonałe przedstawienia. Z pewnością więc ci, którzy lubią spędzać wolny czas w teatrze powinni udać się do lubelskiego Teatru Starego.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz