salad-374173_640Aby szybko i skutecznie stracić kilka zbędnych kilogramów, wcale nie trzeba stosować skomplikowanych diet, które w niektórych przypadkach nie dostarczają organizmowi odpowiedniej porcji składników odżywczych. Zdrowe odchudzanie może opierać się na kilku prostych zasadach i zmianie codziennych nawyków żywieniowych. Ważne jest jednak, abyśmy zachowali w nich konsekwencję – tylko wtedy dieta odchudzanie będzie naprawdę efektywna.


Podstawową zasadą powinno być ograniczenie ilość spożywanych posiłków: należy bezwzględnie zrezygnować z jedzenia wieczorem i w nocy (ostatni posiłek powinien mieć miejsce ok. godz. 18-19), a także tłustych i wysokokalorycznych potraw. Zamiast dotychczasowej porcji jedzmy jej połowę, a ponadto wybierajmy produkty light, które zawierają znacznie mniej kalorii. Skuteczna dieta musi przy tym uwzględniać spożywanie dużych ilości wody, która oczyszcza organizm i wpływa na prawidłowy metabolizm. Powinniśmy zamienić na nią wszystkie słodkie soki i napoje. Równie ważne jest uprawianie sportu – właśnie w ten sposób najskuteczniej spalimy tłuszcz. Możemy zacząć od prostych domowych ćwiczeń, spacerów czy jazdy na rowerze, stopniowo zwiększając ich intensywność.

Mit niekorzystnego wpływu produktów zbożowych

Należy w tym miejscu obalić mit, według którego skuteczne odchudzanie opiera się na rezygnacji z produktów zbożowych i bogatych w skrobię: chleba, ziemniaków, kaszy czy ryżu. Węglowodany złożone stanowią niezbędny składnik codziennej diety, który dostarcza nam energii. Podczas odchudzania należy oczywiście zmniejszyć ich ilość, lecz nie rezygnować z nich całkowicie. Powinniśmy spożywać natomiast dużo białka, które jest podstawowym budulcem organizmu i znajduje się w mięsie, rybach, jajach i nabiale. Odchudzanie wspomogą także ziołowe herbaty, które oczyszczają organizm.

Zmiana nawyków żywieniowych

Poza samą dietą warto zmienić ogólne nawyki żywieniowe. Nie musimy całkowicie rezygnować ze słodyczy, ale ograniczmy je jak najbardziej, aby nie dostarczać organizmowi pustych kalorii. W ich miejsce wybierzmy świeże owoce i warzywa. W utrzymaniu prawidłowej kondycji organizmu pomoże nam również zdrowa żywność, która nie jest co prawda mniej kaloryczna, ale powstaje ze sprawdzonych składników bez dodatku szkodliwych substancji chemicznych.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz