man-597008_640Podczas zimy samochód w o wiele większym stopniu narażony jest na uszkodzenia: ich powstawaniu sprzyjają trudne warunki pogodowe, niskie temperatury oraz sól, stosowana do sypania dróg. Dlatego nieodzowny staje się wiosenny przegląd auta, który pozwoli ustalić, czy doszło do jakichkolwiek uszkodzeń.


Zanim jeszcze wykonamy badanie techniczne, powinniśmy umyć samochód łącznie z podwoziem, w którym powstaje zwykle najwięcej usterek. Podczas sprawdzania auta największą uwagę należy zwrócić na zawieszenie, układ hamulcowy, sworzni, osłon gumowych półosi oraz układ chłodzenia.

Co obejmuje przegląd techniczny auta

Przegląd techniczny obejmuje także konserwację zespołów elektrycznych, znajdujących się pod samochodem. Możemy wykonać ją samodzielnie lub zlecić specjalistycznemu zakładowi. Sprawdzanie układu chłodniczego zaczynamy od poziomu płynu chłodzącego (należy go uzupełnić i sprawdzić, czy nie doszło do wycieku), paska napędzającego pompę oraz węży połączeniowych. Następnie sprawdzamy chłodnicę – jeśli pokryta jest błotem, czyścimy ją za pomocą myjki ciśnieniowej. Po wykonaniu wszystkich tych czynności uruchamiamy silnik i obserwujemy wskaźnik temperatury. Jeśli znajduje się on na czerwonym polu lub nie działa wentylator chłodnicy, należy zlecić naprawę.

Częściowy samodzielny przegląd

Wiosenny przegląd samochodu możemy wykonać częściowo samodzielnie. Dotyczy to samego mycia samochodu, usunięcia zalegającej w nim wilgoci przez wywietrzenie chodniczków, odkurzenie wnętrza pojazdu, kontroli i ewentualnej wymiany wycieraczek oraz posmarowania skrzypiących drzwi i zamków wazeliną techniczną lub płynem WD40. Specjalistyczny przegląd techniczny samochodu, dotyczący innych czynności zlećmy mechanikowi, który wymieni olej, zregeneruje akumulator, sprawdzi zawieszenie i stan kół oraz wszystkie inne elementy, które mogły zostać narażone na uszkodzenia. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek usterki, fachowiec usunie je na miejscu, a my będziemy mieć pewność, że w okres wiosenny wchodzimy z odnowionym autem, gwarantującym stabilną i bezpieczną jazdę.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz