laptop-154091_640Przechowywane w komputerze informacje w dużym stopniu narażone są obecnie na przechwycenie przez hakerów i inne osoby, znające techniki przedostawania się do cudzych danych komputerowych.

Dotyczy to w równej mierze plików muzycznych, filmów czy dokumentów, jak i dostępu do poczty, określonych programów, gg, profilów na serwisach społecznościowych oraz forów internetowych.Aby ochronić swoje dane przed dostępem niepowołanych osób, należy odpowiednio je zabezpieczyć, tworząc takie hasło do komputera, które będzie jak najtrudniejsze do złamania. Jak można to zrobić?

Jakie powinno być hasło do komputera?

Hasło na komputer powinno być łatwe do zapamiętania dla nas i trudne do odgadnięcia przez inne osoby. Możemy tworzyć więc w miarę proste frazy, zapisując je w oryginalny sposób, np. używając małych i dużych liter naprzemiennie (tzw, „pokemoniaste” pismo), zastępując niektóre z nich określonymi znakami (np. „|” zamiast „l” lub „@” zamiast „a”) lub innymi literami („y” zamiast „i”). Hasło do komputera można też utworzyć z pierwszych liter zdania, które łatwo zapamiętamy. Jeszcze inną możliwością są kombinacje numeryczne i literowe, wykorzystujące określony układ na klawiaturze. Aby ich jednak nie zapomnieć, muszą budzić określone skojarzenia. Można oczywiście zapisać hasło na kartce papieru czy w telefonie komórkowym – nie mamy jednak gwarancji, że nie dostanie się ono wtedy w niepowołane ręce lub nie zostanie przypadkiem zgubione czy wykasowane.

Korzystanie z menedżerów haseł

Jeśli nie mamy pomysłu na własną kombinację, możemy skorzystać z menedżerów haseł, np. popularnego programu keepass. Jego działanie opiera się na przechowywaniu informacji takich jak hasła, loginy czy adresy internetowe w zaszyfrowanej bazie, do której dostęp uzyskujemy po podaniu pliku-klucza lub hasła. Ten popularny program zabezpieczony jest kilkoma bezpiecznymi algorytmami, które praktycznie uniemożliwiają przechwycenie informacji z zewnątrz. Dzięki przenośnej formie można przechowywać go np. w USB i zawsze mieć pod ręką. Jeśli więc zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie Twoich danych, wymyśl hasło i przechowuj je właśnie w takiej formie.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz