Lokaty bankowe to sprawdzone i skuteczne narzędzie bankowe, które służy do oszczędzania i pomnażania środków finansowych. Większość korzystających z lokat wybiera te najbardziej oczywiste. Krótkoterminowe. Jednak istnieją też inne lokaty. Na których także można sporo zyskać.

Najważniejszą zmienną, która decyduje o tym, z jakiej formy lokaty skorzystamy, jest oczywiście oprocentowanie lokat. To ono decyduje bowiem, ile zyskamy na koniec lokaty i jaki będzie nasz ostateczny zarobek. Oprocentowanie lokat jest jednoczeniem czynnikiem różnicującym lokaty. Mamy więc lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Te pierwsze to wszystkie lokaty do jednego roku. Ich zaletą jest oczywiście krótki okres zamrożenia pieniędzy w banku. Niestety są stosunkowo mało zyskowne. Dużo więcej zarobimy na lokatach długoterminowych, ale musimy się tu liczyć, że nasze pieniądze będą dla nas niedostępne przez rok lub też nawet dłużej. Standardowa lokata tego typu nie trwa dłużej niż trzy lata, ale zdarzają się też negocjowane indywidualnie lokaty dziesięcioletnie.

Specyficznym rodzajem lokat są tak zwane rentierskie. Polegają one na tym, że odsetki wypłacane są co miesiąc, a nie jak w przypadku standardowej lokaty dopiero po zakończeniu okresu jej trwania. Jednak żeby bank zgodził się na lokatę rentierską, to kwota kapitału musi być pokaźna. Oznacza to, że nasz wkład musi wynosić minimum sto tysięcy złotych. Jeszcze innym rodzaj lokaty jest tak zwana walutowa. To rodzaj oszczędzania, gdzie wykorzystujemy różnicę między walutami różnych państw. Lokata walutowa może być prowadzona w dolarach, euro, frankach szwajcarskich lub funtach brytyjskich. Sporadycznie może bank zaproponować nam też inne waluty. Jej oprocentowanie jest niskie i nie przekracza zazwyczaj jednego procenta. Jednak tu nasz zarobek oparty jest na różnicach kursów walut. Tym samym zyskujemy, kiedy wartość dolara wzrasta w stosunku do złotego, a tracimy, kiedy złoty jest silniejszy w stosunku do dolara. Na lokacie walutowej, inaczej niż na zwykłej, możemy stracić, jeśli źle obliczymy kursy walut.

Podobne wpisy:

Bartosz

Zorientowany na wyniki księgowy/specjalista finansowy z ponad 10-letnim doświadczeniem w usługach finansowych, underwritingu i zarządzaniu obsługą klienta. Myśliciel strategiczny i koncepcyjny z umiejętnością maksymalizacji relacji z klientami poprzez wykorzystanie pozytywnych technik rozwiązywania problemów. Posiada udowodnione doświadczenie w usprawnianiu i wzmacnianiu operacji finansowo-księgowych w różnorodnych, globalnych organizacjach przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta.

Dodaj komentarz