Lokaty bankowe, najważniejsze informacje.Założenie lokaty bankowej nie jest trudne. Szczególnie jeśli już posiadamy konto w banku, w którym chcemy założyć lokaty bankowe. W sytuacji gdy nasz konto osobiste jest obsługiwane za pomocą kanału internetowego założenie lokaty będzie błyskawiczne i nie wymaga nawet wychodzenia z domu oraz przesyłania do banku jakichkolwiek dokumentów. Po prostu należy wybrać odpowiednią zakładkę n interfejsie banku, zdecydować jaką kwotę i na jaki czas chcemy zdeponować.

W sytuacji kiedy wybierzemy bank, w którym nie posiadamy konta osobistego będziemy musieli udać się do placówki celem podpisania stosownej umowy (pieniądze na lokatę możemy wówczas przelać na wskazane konto bądź zanieść do banku gotówkę).

Zamknięcie lokaty

Zanim założymy lokatę należy zastanowić się co chcemy zrobić z pieniędzmi po jej zakończeniu. Jeśli przeznaczone na oszczędności środki są zaplanowane na długoterminowy depozyt warto pomyśleć o lokatach odnawialnych. Wówczas po upływie okresu na jaki była zawarta lokata odnowi się ona automatycznie na kolejny analogiczny okres. Możemy przelewać odsetki na inne konto, np. nasze osobiste konto ROR ale możemy także zatrzymać je na lokacie odnawialnej powiększając w ten sposób kapitał z okresu rozliczeniowego na okres rozliczeniowy. Jeśli złożymy dyspozycje, że odsetki z lokaty wypłacamy po każdym okresie rozliczeniowym taką lokatę nazywamy rentierską. Przy wysokim kapitale można w ten sposób uzyskiwać z lokaty zadowalające dochody w postaci drugiej pensji.

Sprawdź również https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

Zdeoponowanie srodków

Zasadniczo lokata polega na zdeponowaniu w banku na określony czas pewnej kwoty i zamrożenie tych pieniędzy na ten okres. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej możliwości by skorzystać z tych pieniędzy. Zerwanie lokaty jest zawsze możliwe ale wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Konsekwencje te ograniczają się do sposobu obliczania odsetek od takiej zerwanej lokaty. Zazwyczaj zerwanie lokaty oznacza utratę odsetek w całości. Na niektórych lokatach możliwe jest, szczególnie przy lokatach długoterminowych, że za część okresu dostaniemy jednak odsetki lub nieco pomniejszone (na przykład połowę).

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz