Wiele osób świetnie zna znane zagraniczne marki odzieżowe czy obuwnicze, ale niewiele więc na temat naszych rodzimych marek. Niektóre z nich mają obco brzmiące nazwy. Nic więc dziwnego, że tylko prawdziwi pasjonaci wiedzą, że są to polskie, a nie zagraniczne marki. Poznajmy kilka z nich.

Vistula

Historia tej firmy rozpoczęła się w trudnych latach powojennych. W roku 1948 otworzone zostały Krakowskie Zakłady Odzieżowe. Tak narodziła się jedna z najbardziej słynnych polskich marek odzieżowych. Do roku 1966 Vistula produkowała nie tylko odzież męską, ale także damską. Oferta firmy składa się obecnie z trzech linii:

    • linia podstawowa o nazwie Vistula;
    • Lantier – linia dość ekskluzywna, na którą składają się ubrania z wyjątkowo wysokiej jakości tkanin;
    • Vistula Red.

Marka Vistula kojarzona jest z luksusowymi garniturami, płaszczami i kurtkami. Wyroby sygnowane marką Vistula śmiało konkuruje z największymi męskimi markami odzieżowymi, na przykład z marką Hugo Boss. Dla Vistuli pracuje między innymi Wojciech Bednarz.

Bytom

Marka obecna na rynku od roku 1945. Podobnie, jak Vistula marka Bytom zajmuje się szyciem męskich garniturów, spodni, marynarek i płaszczy. Marka kojarzona jest przede wszystkim z bardzo wysoką jakością. Tkaniny na garnitury pochodzą z uznanych tkalni między innymi Cerruti. W ofercie pojawiły się także koszulki polo, dodatki i buty. Przez wiele lat uważano, że Bytom szyje wyłącznie garnitury dla starszych nobliwych panów. Dzisiaj taki wizerunek marki należy już do przeszłości.

Wólczanka

Stworzona w roku 1948. Jest najbardziej znanym i renomowanym producentem męskich koszul. Przez wiele lat koszule z Wólczanki nosili w Polsce chyba wszyscy mężczyźni. Dzisiaj marka uważana jest za jedną z bardziej luksusowych, a co za tym idzie także i droższych. Przez wiele lat siedzibą firmy była Łódź. W roku 2006 została połączona z marką Vistula, a zakład szyjący koszule przeniesiony został do Ostrowca Świętokrzyskiego. Wyjątkowo wymagający klienci mają do wyboru między innymi koszule z linii Lambert.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz