Tworzenie pozytywnego wizerunku firmy

Bądźmy szczerzy. Nadążanie za ciągle zmieniającym się światem marketingu cyfrowego może wydawać się pracą na pełen etat. Pomiędzy monitorowaniem wyników Twojej marki w mediach społecznościowych i Google, aktualizacją wpisów na blogu, wysyłaniem kampanii e-mailowych… lista ciągnie się w nieskończoność. Co więcej, to nie koniec – utrzymanie wizerunku firmy jest tak samo ważne jak jego tworzenie. W końcu firma opiera się przede wszystkim na zarobionej przez siebie reputacji. To, jak ludzie postrzegają Twoją firmę, zadecyduje o tym, czy będą chcieli ponownie wesprzeć Twoją działalność w przyszłości. Budowanie pozytywnego wizerunku marki jest też kluczowe dla uzyskania przewagi konkurencyjnej. W tym wpisie porozmawiamy o tym, jak stworzyć i utrzymać pozytywny wizerunek marki. Jako organizacja, ważne jest, abyś rozumiał, co czyni Twoją firmę wyjątkową i jaką wiadomość chcesz przekazać potencjalnym klientom. Stamtąd przejdziemy do wspólnych pułapek, które wiele firm popełnia, próbując zbudować albo poprawić swój wizerunek – dzięki temu będziesz mógł się uczyć na błędach!

Czym jest wizerunek marki?

Wizerunek firmy to mentalny obraz, jaki konsumenci mają o Twojej firmie na podstawie ich doświadczeń z produktem lub usługą. Jest to szeroki termin, który obejmuje wiele różnych aspektów firmy, w tym jej nazwę, schemat kolorów, logo, a nawet język marketingowy. Wizerunek marki to efekt końcowy wszystkiego, co robisz, aby wprowadzić swój biznes na rynek – od tego, jak wyglądają Twoje e-maile, po to, czy Twoje konta społecznościowe są zweryfikowane. Budowanie wizerunku firmy powinno być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy, dlatego ważne jest aby Twoja marka była reprezentowana w pozytywny sposób.

Dlaczego utrzymanie pozytywnego wizerunku firmy jest ważne?

Przez budowanie pozytywnego wizerunku marki możemy zwiększyć lojalność klientów. Jeśli chcesz zbudować solidną bazę klientów i zwiększyć swoje dochody, musisz myśleć o czymś więcej niż tylko o produktach lub usługach, które sprzedajesz. Musisz również zastanowić się, jak te oferty są prezentowane. Innymi słowy, stworzyć wizerunek marki. Pozytywny wizerunek firmy pomoże Ci przyciągnąć nowych klientów i utrzymać zaangażowanie tych, których już zdobyłeś. Pomoże Ci również wyróżnić się na konkurencyjnym rynku – co jest szczególnie ważne, jeśli jesteś marką B2B. Budowanie pozytywnego wizerunku marki zapewnia większą rozpoznawalność produktu. Przeciętna osoba widzi tysiące reklam dziennie, firmy są więc zmuszone do bycia kreatywnym ze swoimi strategiami marketingowymi. Jeśli chcesz, aby Twoja firma została zobaczona lub usłyszana, Twoje wysiłki związane z budowaniem marki muszą być nie mniej intensywne niż te u konkurentów.

Stwórz i utrzymaj pozytywny wizerunek firmy

Zanim zaczniesz utrzymywać wizerunek swojej firmy, musisz przede wszystkim zrozumieć, na czym on polega. Aby stworzyć pozytywny wizerunek firmy, musisz najpierw zrozumieć, czym tak naprawdę wyróżnia się Twoja marka. Po pierwsze, zapytaj samego siebie: Czym zajmuje się moja firma? Jaka jest jej misja? Jakie są podstawowe wartości, które sobą reprezentuje? Kiedy już ustalisz te rzeczy, czas dowiedzieć się, kim jest Twoja grupa docelowa. Kim jest persona Twojej marki? Czym są zainteresowani? Jakie są ich wspólne problemy? Czego szukają w sieci? Znajomość wizerunku Twojej firmy jest kluczowa w procesie budowania marki – pomoże Ci lepiej tworzyć treści, dobierać kolory i wybrać idealną nazwę dla Twojego biznesu.

Zachowaj przejrzystość i bądź responsywny wobec klientów

Zadbanie o wizerunek firmy to klucz do osiągnięcia długotrwałego sukcesu. Pamiętaj, że próbujesz zbudować relację z klientami, a nie tylko sprzedać im produkt lub usługę. Skuteczne marki są zbudowane na przejrzystości i otwartej komunikacji. Nie oznacza to, że musisz zdradzać klientom swoje najgłębsze, najmroczniejsze sekrety. Wystarczy zachować szczerość i być otwartym wobec klientów w kwestii swoich produktów i/lub usług. Powinieneś również odpowiadać na zapytania w odpowiednio krótkim czasie. Jeśli zalegasz z odpowiedzią na e-maile lub pomijasz niektóre informacje, tworzysz negatywny wizerunek swojej marki. Twoi klienci zaczną się zastanawiać, dlaczego nie odpowiadasz i mogą założyć, że celowo unikasz ich pytań. Pracuj nad budowaniem pozytywnego wizerunku marki, aby zwiększyć zaufanie klientów.

Najlepszy sposób na pozytywny wizerunek firmy? Traktuj klientów „po ludzku”

Budowanie pozytywnego wizerunku marki jest procesem długofalowym, który wymaga ciągłego wysiłku i inwestycji. Chociaż konieczne jest zachowanie przejrzystości i szybkie odpowiadanie klientom, ważne jest również, aby nie przekroczyć granicy między byciem ludzkim a zbyt osobistym. Jako właściciel firmy stąpasz po cienkiej granicy między byciem osobą a marką. Jeśli podzielisz się zbyt wieloma osobistymi informacjami, ryzykujesz utratę klientów. Jeśli klienci poczują, że wiedzą o Tobie zbyt wiele, mogą mieć opory przed zakupami w Twojej firmie. Istnieje również ryzyko, że będziesz postrzegany jako fałszywy lub nieautentyczny – co tylko zaszkodzi wizerunkowi Twojej marki. Nie zapominaj o byciu człowiekiem w kontaktach z klientami – ale nie zapominaj też o byciu marką.

Rozwijaj się i ucz na błędach

Jak wspomnieliśmy powyżej, ważne jest bycie szczerym i uczciwym wobec klientów – ale to nie oznacza, że musisz dzielić się swoimi porażkami ze światem. Generalnie rzecz biorąc – nie powinieneś. Jednak aby zbudować pozytywny wizerunek marki, musisz popełniać też pewne błędy. Upaść i ponownie się podnieść. W ten sposób możesz uczyć się na swoich błędach i unikać ich ponownego popełniania. Jeśli będziesz transparentny w kwestii swoich drobnych porażek, pokażesz swoim klientom, że jesteś marką, z którą można się identyfikować. Pomoże Ci to również stworzyć pozytywny wizerunek marki – ponieważ pokażesz klientom, że podejmujesz działania, aby zmienić się na lepsze.

Podobne wpisy:

Bartosz

Zorientowany na wyniki księgowy/specjalista finansowy z ponad 10-letnim doświadczeniem w usługach finansowych, underwritingu i zarządzaniu obsługą klienta. Myśliciel strategiczny i koncepcyjny z umiejętnością maksymalizacji relacji z klientami poprzez wykorzystanie pozytywnych technik rozwiązywania problemów. Posiada udowodnione doświadczenie w usprawnianiu i wzmacnianiu operacji finansowo-księgowych w różnorodnych, globalnych organizacjach przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta.