Aby aparat ortodontyczny działał skutecznie, należy przestrzegać wskazówek lekarza ortodonty dotyczących jego noszenia, regulacji i czyszczenia

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma aparat ortodontyczny, zapewne wiesz, jak ważne jest, aby dobrze o niego dbać, aby skuteczne leczenie ortodontyczne. Prawidłowa pielęgnacja aparatu ortodontycznego obejmuje więcej niż tylko szczotkowanie i nitkowanie zębów, dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami ortodonty, aby uzyskać optymalne wyniki. W tym artykule omówimy najlepsze praktyki dotyczące dbania o aparat ortodontyczny, w tym wskazówki i techniki umożliwiające utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i to jak czyścić aparat ortodontyczny. Omówimy również typowe problemy, które mogą pojawić się w związku z jego noszeniem oraz sposoby ich rozwiązywania.

Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć?

Jeśli masz aparat ortodontyczny, zapewne przydałoby Ci się dowiedzieć nieco więcej o tym, jak działa i jak o niego dbać. Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć? Głównym celem noszenia aparatu ortodontycznego jest wyeliminowanie wady zgryzu. Aparat ortodontyczny to urządzenie, które wyrównuje zęby – podczas gdy zęby się poruszają, aparat kontroluje, jak bardzo. Noszenie aparatu powinno trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od zastosowanego leczenia. Proces leczenia ortodontycznego dzieli się na trzy etapy: etap oceny, etap leczenia i etap podtrzymywania. Na etapie oceny lekarz ortodonta dokona przeglądu historii medycznej, stomatologicznej i ortodontycznej, aby ustalić, czy jesteś dobrym kandydatem do leczenia ortodontycznego. Lekarz ortodonta oceni również cechy twarzy i cechy ortodontyczne. Na etapie leczenia ortodonta opracuje plan leczenia dla konkretnych potrzeb, w tym rodzaj aparatu, jaki będzie potrzebny, jak często trzeba będzie go nosić oraz czas trwania leczenia. Podczas leczenia ortodonta może również poprawić stan uzębienia poprzez usunięcie zębów w celu stworzenia przestrzeni dla ich ruchu. Na etapie podtrzymywania efektów, będziesz wracać do ortodonty, aby dokonać przeglądu aparatu raz lub dwa razy w roku i dokonać wszelkich niezbędnych zmian w rutynie pielęgnacji aparatu.

Jak ustalić, czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego?

Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią z krzywymi zębami, a Twój ortodonta stwierdzi, że nie potrzebujesz aparatu, nadal możesz potrzebować leczenia ortodontycznego. Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie lekarz ortodonta może ustalić, czy potrzebne jest leczenie ortodontyczne. Po pierwsze, ortodonta może zalecić założenie aparatu, ponieważ historia medyczna i stomatologiczna wskazuje na zwiększone ryzyko rozwoju chorób przyzębia, próchnicy i utraty zębów. Lekarz ortodonta może również zalecić założenie aparatu, jeśli już teraz odczuwasz niepokój i niepewność co do stanu swoich zębów. Jeśli Twój ortodonta oferuje Invisalign, clear aligners lub inne mniej inwazyjne opcje stomatologiczne, może zaproponować je zamiast aparatu ortodontycznego. To, czy potrzebujesz leczenia ortodontycznego, będzie również zależeć od dostępnych dla Ciebie opcji ortodontycznych, które oferuje Twoja przychodnia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych i sposób ich działania

Istnieją różne rodzaje aparatów ortodontycznych, które działają w ten sam sposób, kontrolując ruchy zębów i poprawiając stan zdrowia zębów. Są to między innymi:

Aparaty stałe

Aparaty stałe obejmują takie elementy jak klamry, które umieszcza się wokół zębów, aby zmienić ich ustawienie. To najczęstszy rodzaj aparatów stałych, które służą do korygowania ustawienia zębów. Są bardzo wytrzymałe i służą przez wiele lat, ponieważ są utrzymywane w miejscu przez własne zdrowe zęby pacjenta. W zależności od potrzeb pacjenta ortodonta może zalecić umieszczenie na zębach jednego lub więcej aparatów. Same klamry mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, guma lub plastik. Jeśli lekarz ortodonta stwierdzi, że zęby nie są w pełni wyrównane, może zalecić założenie aparatu retencyjnego w celu ponownego wyrównania zębów.

Aparaty ruchome

Dzięki aparatom ruchomym, takim jak system Invisalign, lekarz ortodonta może łatwo zmienić ustawienie zębów za pomocą przezroczystych nakładek. Lekarz ortodonta może zalecić stosowanie aparatów ruchomych, jeśli odczuwasz ból podczas żucia lub czujesz się skrępowany widokiem swoich zębów podczas uśmiechu. Aparaty zdejmowane można zdjąć po zakończeniu jedzenia lub picia, umyć zęby, a następnie założyć je ponownie po zakończeniu pracy. Aparaty ruchome można łatwo zmienić lub usunąć i są one mniej inwazyjne niż aparaty stałe.

Aparat ortodontyczny – jak dbać o higienę zębów i aparatu?

Jak widzisz, aparat ortodontyczny to specjalistyczne leczenie, które poprawia zdrowie zębów, ale nie jest to rozwiązanie na stałe. Twój ortodonta zaleci Ci profesjonalne czyszczenie zębów co najmniej dwa razy w roku, a w miarę przesuwania się zębów może być konieczne dokręcanie aparatu. Aparat ortodontyczny – jak dbać? Aby zachować dobry stan aparatu ortodontycznego, należy regularnie go czyścić, szczególnie po posiłku. Ważne jest także, aby wykonywać wszystkie zalecane przez lekarza zabiegi i badania, a także uważnie sledzić zmiany zachodzące w jamie ustnej. Jeśli aparat zostanie uszkodzony, należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Zęby należy myć ostrożnie i dokładnie, a także unikać przypadkowego szczotkowania o klamry lub druty aparatu. Należy również ostrożnie szczotkować język i zęby, aby nie uszkodzić aparatu. Upewnij się, że szczotkujesz zęby co najmniej dwa razy dziennie i używasz pasty do zębów lub płynu do płukania ust.

Jak czyścić zęby z aparatem stałym?

Jak czyścić aparat ortodontyczny? Aby zachować zdrowie jamy ustnej, aparat ortodontyczny powinno się czyścić po każdym posiłku. Najlepiej najpierw usunąć resztki jedzenia z powierzchni aparatu, a następnie przepłukać go wodą. Jeśli trzeba, można użyć szczoteczki do zębów i pasty. W przypadku stałego aparatu ortodontycznego, lekarz ortodonta prawdopodobnie zaleci czyszczenie zębów raz dziennie za pomocą szczoteczki międzyzębowej. Szczoteczki międzyzębowe są przeznaczone do czyszczenia przestrzeni między zębami i są zaprojektowane tak, aby delikatnie szorować bez uszkadzania aparatu. Jeśli chodzi o pastę do zębów, należy unikać stosowania miętowej, ponieważ może ona powodować przebarwienia na aparacie. Nadmiar pasty lub plamy na zębach należy wytrzeć miękką, wilgotną ściereczką. Możesz również spróbować użyć płynu do płukania ust bez wody, zwłaszcza jeśli masz lepkie lub klejące się zęby.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.