Dlatego obowiązuje przestrzeganie prawidłowej ochrony . Obok ubrania, okularów przeciwsłonecznych i pokrycia głowy konieczny jest środek przeciwsłoneczny, jako stały towarzysz latem.
Prawidłowe użycie środków przeciwsłonecznych zaczyna sią już przy nakremowaniu
Tylko prawidłowe zastosowanie zapewnia wystarczającą ochronę . Fachowcy polecają 2 miligramy środka ochrony przeciwsłonecznej na centymetr kwadratowy. To znaczy – nie powinno się jego oszczędzać. Poza tym jest ważne , odpowiednio dopasować te środki do typu skóry i celu użycia. Im dłużej przebywamy na słońcu tym wyższy powinien być faktor ochrony przeciw UVB i UVA.
Faktor SPF wykazuje skuteczność filtra UVB odpowiedniego środka ochrony przeciwsłonecznej
On podaje o ile można przedłużyć czas pobytu na słońcu zanim pojawi się zaczerwienienie skóry. Jeśli można przebywać na słońcu bez środka ochrony np. przez 5 minut zanim skóra się zaczerwieni, przedłuża SPF 10 ten pobyt o 50 minut. Dlatego jest tak ważne powtarzanie nakremowania , bo nawet najlepszy środek ochronny utraci po pewnym czasie swoje działanie. Ochrona UVA powinna wynosić conajmniej 1/3 ochrony UVB. Jeśli tak jest może środek ochronny otrzymać pieczęć UVA UE: