Jak przebiega likwidacja szkody komunikacyjnej?

Dla większości klientów towarzystw ubezpieczeniowych najważniejszą kwestią jest oczywiście cena samego ubezpieczenia OC czy AC, jednak przy podpisywaniu umowy, warto też skupić się na samym przebiegu likwidacji szkód. Rolą doradcy jest wyjaśnienie klientom, jak przebiega likwidacja szkód komunikacyjnych w ich firmie.

Szkody a obowiązkowe OC

Sposób, w jaki przebiega likwidacja szkód komunikacyjnych, w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego reguluje ustawa z dnia 23 maja 2003 roku. W praktyce oznacza to, że dla wszystkich osób ubezpieczonych przewidziana jest identyczna procedura likwidacji szkody. Najważniejszy w tym przypadku jest sam czas zgłoszenia szkody. W tym przypadku wynosi on trzy lata od momentu zdarzenia. W niektórych przypadkach czas, jaki mamy na zgłoszenie i likwidacje szkód może się wydłużyć. Nie zmienia to faktu, że poszkodowana osoba, powinna zgłosić się do ubezpieczyciela jak najszybciej. Dzięki temu rzeczoznawcy najtrafniej będą mogli oszacować zakres szkód. Po zgłoszeniu i oszacowaniu szkody, sama wypłata odszkodowania powinna być dokonana w perspektywie trzydziestu dni. Czas ten może zostać wydłużony, kiedy sprawa wymaga ustalenia odpowiedzialności lub doszło do postępowania sądowego. Dowiedz się więcej na temat likwidacji szkód na

Jak to działa w przypadku AC?

Sam proces likwidacji szkody w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia jest łudząco podobny do tego w przypadku obowiązkowego OC. Także tutaj musi wystąpić kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym, a ten ma obowiązek wypłaty odszkodowania w terminie trzydziestu dni. Odszkodowanie odbywa się na zasadach, jakie zostały określone w umowie. Może to być odszkodowanie gotówkowe lub też bezgotówkowe. W pierwszym przypadku obowiązek likwidacji szkody spoczywa na samym ubezpieczonym, a w drugim przypadku ten obowiązek przejmuje za nas ubezpieczyciel. Warto zauważyć, że nie ma jednej optymalnej metody likwidacji szkody. Wybór jest tutaj zależny od naszych indywidualnych możliwości i rodzaju posiadanego samochodu. Należy też pamiętać, że w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować nas pisemnie o przyczynach swojej decyzji.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.