Czego nie wiecie o witaminie DCo przychodzi na myśl kiedy mówimy witamina D? Kości i zęby. Prawidłowe skojarzenie.

Witamina D odpowiada za prawidłową gospodarkę fosforowo -wapniową w organizmie a co za tym idzie zapobiega zarówno krzywicy u niemowląt jak i osteoporozie w starszym wieku oraz ogólnie wpływa na dobry stan kości oraz zdrowie zębów. Wapń sprawia, że kość jest wystarczająco mocna, aby utrzymać ząb na miejscu, a fosfor pomaga w wykonaniu tego zadania. Witamina D odpowiada za utrzymanie równowagi wapnia i fosforu oraz jego wchłanianie w organizmie. Wspomaga proces odwapniania i mineralizacji zębów, a także bierze udział w ich obronie przed próchnicą i innymi problemami z uzębieniem. Ale to nie wszystkie właściwości witaminy D oraz nie wszystkie dobroczynne skutki jakie może przynieść odpowiednie dawkowanie witaminy D.

Jesienna depresja? A może niedobór witaminy D?

Często godzimy się na to, ze w okresie jesienno-zimowym następuje u nas spadek nastroju. Nazywamy to jesienną depresją i przechodzimy do porządku dziennego. Nie musimy się jednak godzić na ten stan, spowolnienie reakcji, mniejszą wydajność w pracy, często przygnębienie i bardzo obniżony nastrój. Odpowiednie dawkowanie witaminy D, które przywróci jej optymalny poziom w organizmie skutecznie zniweluje te dolegliwości w okresie niedoborów słońca. Ma ona wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i może nas uchronić przed depresją oraz otępieniem.
Jest także nieodzowna w profilaktyce tam poważnych schorzeń jak stwardnienie rozsiane i choroba Alzheimera.

Problemy z odchudzaniem? A może po prostu niedobór witaminy D?

Niewiele osób łączy te dwie sprawy. Prawidłowy poziom witaminy D oraz zachowanie szczupłej sylwetki. Natomiast związek istnieje. Liczne badania wykazują, że osoby z prawidłowym poziomem witaminy D, który możliwy jest przy suplementacji zakładającej odpowiednie dawkowanie witaminy D, szybciej spalają tkankę tłuszczową. I odwrotnie, osoby z niedoborem witaminy D łatwiej ją magazynują. Powodem może być to, że wraz z wapniem zmniejsza ona poziom kortyzolu – hormony stresu, który także odpowiada za odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach pasa i spprzyja otyłości brzusznej. Z drugiej strony wpływa na zwiększenie produkcji leptyny – hormonu, który ma zasadniczy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ośrodka głodu i sytości. To on informuje organizm o tym, że jest już syty. Przy niedoborze witaminy D szybciej odkładamy tkankę tłuszczową oraz gorzej panujemy nad własnym łaknieniem co może być przyczyną nadwagi i otyłości.
Więcej informacji znajdziesz na stronie

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz