Kominki kaflowe: nowoczesna wersja pieca kaflowego

Pierwsze piece kaflowe pojawiły się we Francji w XI wieku. Zawód zduna był przez wieku niezwykle opłacalny, na budowę pieca z pięknymi kaflami mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Z czasem piece kaflowe pojawiły się we wszystkich domach. Po kilkudziesięciu latach zniknęły wyparte przez centralne ogrzewanie.

Dzisiaj w naszych wnętrzach coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju kominki. Można jednak zauważyć coraz większe zainteresowanie kominkami kaflowymi.

Co to jest kominek kaflowy?

Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że mówiąc o kominku kaflowym nie mamy na myśli kominka, którego obudowa została wykonana z kafli ceramicznych. Kominek kaflowy łączy walory tradycyjnego kominka i pieca kaflowego. W przypadku kominka kaflowego najważniejszym elementem jest specjalny wkład. Dzięki temu nie zachodzi konieczność wybudowania paleniska. Oczywiście wszystkim, którzy zdecydują się na kominek kaflowy zależy przede wszystkim na tym, aby akumulował on jak największą ilość ciepła. Dlatego żeliwny wkład obudowuje się płytkami szamotowymi. Sam wkład żeliwny długo oddaje ciepło, gdy zostanie obudowany szamotem, oddaje go jeszcze więcej i dłużej.

Walory dekoracyjne kominka kaflowego

Zewnętrzna obudowa kominka kaflowego wykonana jest oczywiście z kafli. To materiał w pełni ekologiczny, gdyż do produkcji kafli używana jest glina. Współczesne kafle wyróżniają się bardzo bogatym designem i szeroką paletą kolorów. Pokrywa się je nie tylko białym szkliwem, ale także brązowym, zielonym czy kobaltowym. Często ozdabia się je różnymi ornamentami, wykorzystuje złocenia i stemplowania. Dzięki temu bez trudu znajdziemy kominek kaflowy, który pasuje do wnętrza w stylu rustykalnym, jak i do nowocześnie urządzonego wnętrza.

Kominek kaflowy bardzo długo oddaje ciepło. Jest alternatywą zarówno dla tradycyjnego kominka, jak i klasycznego pieca kaflowego. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, efektowne rozwiązanie. Dzięki bardzo bogatemu wyborowi kafli, kominek kaflowy można dopasować do każdego wnętrza.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz