Wszyscy wiemy, kiedy działa ubezpieczenie obowiązkowe. Nie wszyscy jednak wiemy, kiedy OC komunikacyjne nie ochroni nas i nie możemy liczyć na wypłatę odszkodowania.

Niewiele osób zdaję sobie sprawę, że istnieją sytuacje, w których zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia. Jedną z takich sytuacji jest wypadek, w którym brały udział samochody należące do tej samej osoby. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której mamy dwa pojazdy, które są zarejestrowane na jedną osobę, ale jednym z nich jeździ na przykład mąż, a drugim żona, Sytuacja ta jest mało możliwa, ale może teoretycznie dojść do wypadku z ich udziałem. W takiej sytuacji niestety odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Przepis ten ma na celu wyeliminowanie zdarzeń, gdzie dana osoba specjalnie doprowadza do wypadku, aby na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego wyremontować jeden z pojazdów.

Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy pożyczymy komuś samochód

Kiedy OC nie zadziała?

Odszkodowanie z OC sprawcy będzie oczywiście przysługiwało, gdy kierujący naszym autem ulegnie wypadkowi nie ze swojej winy. Ale własna polisa OC nie zadziała, jeśli podczas podróży kierowca auta uderzy w stojący obiekt.

Kiedy wozimy swoim samochodem wartościowe przesyłki, które są przewożone przez nas za opłatą, to pamiętajmy o ich ubezpieczeniu. W przypadku ich zniszczenia nie przysługuje nam żadna rekompensata z ubezpieczenia OC. Wyjątkiem jest tylko jedna sytuacja, kiedy do wypadku doszło z winy innego kierowcy. O dodatkowe ubezpieczenie powinniśmy też zadbać, jeśli przewozimy substancje, które mogą skazić środowisko. Jeśli tego nie zrobimy, to w przypadku zaistnienia wypadku oraz wycieku danej substancji najpewniej będziemy zmuszeni sami do pokrycia szkód. Ostatecznie odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone, kiedy w trakcie wypadku będziemy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W takim przypadku ubezpieczyciel dojdzie do wniosku, że sami sprowokowaliśmy wypadek, a tym samym towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma żadnych zobowiązań.

Dowiedz się więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz