Ile powinien zjadać noworodek?

Wiele młodych mam ma mnóstwo wątpliwości. Świeżo upieczone mamy bardzo często pytają między innymi o to, ile noworodek powinien jeść. Zobaczmy.

Jak prawidłowo karmić noworodka?

Ile powinien jeść noworodek? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez młodych rodziców. Obecnie bardzo wielu specjalistów jest zdania, że w ciągu pierwszych tygodni życia należy karmić noworodka nie mniej niż dziesięć razy w ciągu doby. Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiednich przerw między poszczególnymi posiłkami. Przerwy te powinny wynosić w ciągu dnia maksymalnie trzy godziny. W ciągu nocy przerwy między posiłkami nie powinny być z kolei dłuższe niż cztery godziny. Regularne pory karmienie to sposób na to, aby rodzice mogli mieć pewność, że maluch nie jest głodny. Noworodki mogą odczuwają pragnienie tak samo, jak starsze dzieci i osoby dorosłe. Dlatego też może okazać się konieczne dodatkowe karmienie między zaplanowanymi posiłkami. Dotyczy to zarówno dzieci, które są karmione piersią, jak i tych karmionych butelką.

Jaką ilość maluch powinien zjeść w ciągu jednego posiłku?

W ciągu całej doby noworodek powinien otrzymać na kilogram masy swojego ciała dziewięćdziesiąt pięć kilokalorii. Każde dziecko ma oczywiście różne zapotrzebowanie na pokarm, dlatego też porcje pokarmu u poszczególnych dzieci mogą nieco się od siebie różnić. Jednak zdaniem pediatrów w pierwszych dniach życia maluchy w ciągu jednego posiłku powinny zjadać około dwadzieścia mililitrów. Po upływie tygodnia ilość zjadanego pokarmu przez zdrowego noworodka ulega oczywiście zwiększeniu. Po siedmiu dniach jednorazowo maluchy mogą zjeść nawet siedemdziesiąt mililitrów. Jest to chwila, w której liczba karmień powinna ulegać stabilizacji. W ciągu doby powinna ona wynosić od ośmiu do nawet dwunastu.

Zapotrzebowanie na pokarm będzie się oczywiście zmieniać. W pierwszych dwóch tygodniach noworodek może zjadać w czasie jednego posiłku nawet sto mililitrów, a pod koniec pierwszego miesiąca życia może to być już około siedemset mililitrów. Co ważne, noworodka karmi się na żądanie.

Warto przeczytać również: www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/karmienie-noworodka-jak-rozpoznac-czy-dziecko-sie-najada

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.