Zaparcia u dzieci i nastolatków może powodować dieta uboga w błonnik, brak aktywności fizycznej i picie zbyt małej ilości wody

Zaparcia to generalnie niewygodne i frustrujące doświadczenie. Mogą dotknąć każdej grupy wiekowej, ale najczęściej spotykane są zaparcia u dzieci i nastolatków. Całe szczęście ich leczenie nie jest trudne. W tym artykule omówimy przyczyny zaparć, jak je rozpoznać oraz wskażemy co na zaparcia u dzieci i nastolatków będzie najskuteczniejszym lekiem.

Zaparcia u dzieci – skąd one się biorą?

Zatwardzenie u dziecka może być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym przyczynami czynnościowymi, zaburzeniami metabolicznymi i neurologicznymi oraz nieprawidłowymi przyzwyczajeniami i nawykami. Najczęstszą przyczyną zaparć u dzieci i nastolatków jest dieta uboga w błonnik, płyny i ćwiczenia. Inne przyczyny to niektóre leki oraz inne, powiązane schorzenia.

  • Przyczyny o podłożu funkcjonalnym: Problemy z wypróżnianiem u dziecka mogą wynikać z powolnego przemieszczania się pokarmu przez układ pokarmowy. Może to być spowodowane dietą o niskiej zawartości błonnika i płynów, nieodpowiednią aktywnością fizyczną, a także być wynikiem działania niektórych leków.
  • Zaburzenia metaboliczne i neurologiczne: Zaburzenia metaboliczne i neurologiczne również mogą powodować zaparcia u dzieci. Zaburzenia te obejmują niedoczynność tarczycy, mukowiscydozę i cukrzycę.
  • Zaparcia nawykowe u dzieci: Nawykowe zachowania, takie jak wstrzymywanie stolca, ignorowanie chęci wypróżnienia się, jedzenie dużych posiłków i brak aktywności mogą przyczynić się do częstszego występowania zatwardzeń.

Jak rozpoznać zaparcia? Symptomy zaparcia u dziecka

Rozpoznanie zaparcia u dzieci i nastolatków może być trudne, ponieważ objawy są często dosyć subtelne. Najczęstszym objawem zaparcia u dzieci i nastolatków są twarde, suche stolce, które trudno wydalić. Inne objawy to ból brzucha, wzdęcia i utrata apetytu.

Jeśli Twoje dziecko lub nastolatek doświadcza któregoś z tych objawów, ważne jest, aby porozmawiać o tym z pediatrą. On lub ona może pomóc określić przyczynę problemów jelitowych i zalecić stosowne leczenie.

Domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka

Co na zatwardzenie u dziecka? Istnieje kilka domowych środków zaradczych, które mogą pomóc złagodzić problemy z wypróżnianiem u dziecka. Środki te mogą być stosowane w połączeniu z lekami przepisanymi przez lekarza.

  • Zmiany w diecie: Zwiększenie spożycia błonnika poprzez dodanie owoców, warzyw i pełnych ziaren do diety może pomóc złagodzić zaparcia u młodzieży i młodszych pociech.  Pomóc może również zwiększenie spożycia płynów, podobnie jak unikanie przetworzonej żywności i fast foodów.
  • Ćwiczenia: Regularne ćwiczenia mogą pomóc w stymulowaniu układu pokarmowego.
  • Płyny i nawodnienie: Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów może pomóc zmiękczyć stolce i ułatwić ich oddawanie.
  • Środki zmiękczające stolec: Środki zmiękczające stolec są dostępne bez recepty i mogą pomóc w ułatwieniu wydalania przy problemach z wypróżnianiem.

Zaparcia nawykowe u dzieci – jak je pokonać?

Zaparcia nawykowe u dzieci i nastolatków to częsty problem. Jeśli Twoje dziecko lub nastolatek doświadcza przewlekłych zaparć, ważne jest, aby porozmawiać o tym z pediatrą. Zaleci leki lub przepisze odpowiednią dietę, aby pomóc złagodzić ten stan. Zaparcia nawykowe u dzieci mogą być trudne do pokonania, ale istnieją skuteczne sposoby na ich przezwyciężenie. Przede wszystkim ważne jest, aby zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych, dobrze zbilansowanych posiłków i unikać produktów bogatych w tłuszcze i cukier. W miarę możliwości warto też kontrolować, czy dziecko regularnie spożywa posiłki i zachęcać do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze, na przykład poprzez wybieranie naturalnych, pełnowartościowych produktów. Dobrym pomysłem jest też pokazanie dziecku jak ważne jest regularne spożywanie posiłków, aby utrzymać zdrowie.

Kolejne naturalne metody na zaparcia u dziecka to unikanie produktów zawierających gaz, takich jak oranżady czy inne puszkowane słodzone napoje. Warto również zachęcać dziecko do picia w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody, aby utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia. Do diety dziecka można włączyć też produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, orzechy i nasiona, co powinno szybko pomóc w regulacji jelit i powstrzymać problemy z wypróżnianiem u dziecka.

Kolejnym krokiem w leczeniu zaparć nawykowych u dzieci jest zapewnienie odpowiedniej aktywności fizycznej. Warto zachęcić dziecko do zabawy i ćwiczeń, które wspomogą metabolizm. Można też spróbować różnych technik relaksacyjnych, takich jak powolne oddychanie lub medytacja. Takie zabiegi mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i ułatwieniu procesu wypróżniania, tym samym zadziałają jako szybki sposób na zaparcia u dziecka.

Ostatnim elementem leczenia zaparć nawykowych u dzieci jest stosowanie leków przeczyszczających, pod warunkiem, że zaleci je lekarz dziecięcy. Leki te są dostępne w postaci syropu lub tabletek, które są bezpieczne dla dzieci i mogą pomóc w regulacji procesu wypróżniania. Niemniej jednak, zanim zdecydujesz się na zastosowanie leków, lepiej skonsultować się taką metodę leczenia z lekarzem.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.