Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentysty

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Jeśli chodzi o to kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno nie powinno to być w momencie, gdy dziecko bolą już zęby i potrzebuje pilnej wizyty. Utrwalanie w dziecku dobrych nawyków dotyczących dbania o higienę jamy ustnej powinno obywać się już od pierwszych dni życia, a nie dopiero w momencie, gdy pojawi się już ten wyczekiwany pierwszy ząbek. Nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę, a jest to naprawdę ważne, nie tylko ze względu na zdrowie jamy ustnej, ale na przyzwyczajenie dziecka do tych czynności. Dzieci, które nie mają jeszcze ząbków, powinny mieć czyszczone dziąsła silikonową szczoteczką, najlepiej po każdym karmieniu, a minimum dwa razy dziennie, w tym przed snem. Gdy pojawią się pierwsze zęby, należy przejść na szczoteczkę z miękkim włosiem. Rodzice powinni myć dziecku zęby do 7 roku życia i zaleca się aby do tego wieku, dzieci nie robiły tego samodzielnie. Zamiast zastanawiać się kiedy iść z dzieckiem do dentysty, lepiej działać profilaktycznie i jak najszybciej zacząć wizyty adaptacyjne.

Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2,5-3 lat i nie należy z tym zwlekać. Może wydawać się to wcześnie, jednak nic bardziej mylnego. Już najmłodsze dzieci mogą mieć próchnicę, a im później odbędzie się wizyta dziecka u dentysty, tym większe ryzyko, że leczenie ewentualnych ubytków będzie dłuższe. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, częste używanie smoczka czy duże ilości słodyczy, to wszystko może niestety powodować próchnicę. Próchnica butelkowa to również zagrożenie dla dzieci, szczególnie tych zasypiających z butelką.

Kiedy pierwszy raz do dentysty? Lepiej wcześniej niż później i gdy dziecko jest świadome interakcji z osobami trzecimi. Warto mówić dzieciom wprost czego mogą się spodziewać na wizycie i nie okłamywać dziecka w kwestii bezbolesności poszczególnych zabiegów. Jeśli dziecko odpowiednio wcześniej zapozna się z gabinetem dentystycznym i przyjdzie kilka razy na zwiedzanie gabinetu, późniejsza wizyta pójdzie o wiele sprawniej. Kiedy do dentysty z dzieckiem? Wtedy, gdy jest ono przygotowane do takiej wizyty. Jeśli maluch uzna gabinet za miejsce takie jak inne i przyjdzie tam kilka razy, jego strach przed nieznanym się zmniejszy i nie będzie zaskoczone właściwą wizytą. Rolą rodziców jest zorganizować wizytę adaptacyjną, a dobry stomatolog daje taką możliwość w swoim gabinecie.

Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym

Wielu rodziców zastanawia się jak przekonać dziecko do dentysty. Tymczasem problem leży nie w tym, aby dziecko zachęcać, tylko zbudować dobrą atmosferę i pozwolić dziecku wcześniej poznać gabinet stomatologiczny. Wizyta adaptacyjna to naprawdę dobry pomysł, bo zmniejsza się potencjalny stres dziecka i oswaja go ze wszystkim co znajduje się w gabinecie. Nauka mycia ząbków na sztucznej szczęce czy sterowanie fotelem dentystycznym, to proste czynności, które wprowadzą element zabawy na wizycie adaptacyjnej i zmniejszą obawy malucha.

Dyplom dla dzielnego pacjenta lub symboliczny upominek po zabiegu, także mogą przekonać dziecko. Dlatego to kiedy pierwszy raz pójdziesz z dzieckiem do dentysty, jest mniej ważne od dobrego przygotowania przed wizytą. Dziecko u dentysty ma czuć się bezpiecznie i mieć wiedzę na temat tego, w jakich zabiegach będzie brało udział. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty? To w dużej mierze zależy od gotowości dziecka na spotkanie ze stomatologiem, na którą można mieć wpływ, dzięki wizytom adaptacyjnym.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.