Wśród klasycznego męskiego obuwia bardzo ważne miejsce zajmują brogsy. To specyficzne buty. Nazwa ta bowiem obejmuje nie typ butów, ale sposób, w jaki są one zdobione.

Historia brogsów

Pierwotnie brogsy były obuwiem roboczym. Na początku XX wieku leśnicy w Wielkiej Brytanii chodzili do pracy w codziennych zwykłych butach. Pogoda na wyspach brytyjskich nie rozpieszcza mieszkańców, nic więc dziwnego, że po całym dniu pracy buty były przemoknięte. Aby przyspieszyć ich wysychanie pracownicy leśni zaczęli nakłuwać w nich małe otworki. Rozwiązanie to przypadło do gustu między innymi księciu Edwardowi, który butów z otworkami używał do gry w golfa i podczas spacerów. Za jego sprawą buty te trafiły na salony, a później stały się popularne wśród mężczyzn nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

Jakie rodzaje brogsów spotkamy w sklepach?

Ażurowe zdobienia mogą zostać umieszczone wyłącznie na noskach butów, mogą też znajdować się na całych butach. Od sposobu rozmieszczenia ażurowych zdobień brogsy zostały podzielone na:

    • semi brogues/half brogues – w tych modelach zdobienia znajdują się tylko na noskach butów. Ponieważ brogsy mogą być szyte zarówno z otwartą, jak i zamkniętą przyszwą zdobienia wyłącznie na noskach spotkamy w butach typu oksford i derby;
    • full brogues – ażurowych zdobień jest w nich zdecydowanie więcej. Umieszczone są one na noskach, bokach i na pięcie butów
    • longwing brogues – najbardziej bogato zdobione. Najczęściej tak bogate zdobienia stosowane są w butach typu derby.

Zdobienia charakterystyczne dla brogsów stosuje się także z butach z podwyższoną cholewką.

Jak nosić brogsy?

W przypadku, kiedy panowie zdecydują się na wybranie oksfordów lub derby w czarnym kolorze będą je mogli nosić do stroju biznesowego. Ale bardzo popularne są brogsy w odcieniu koniakowym. To kolor uniwersalny, który sprawia, że brogsy będą pasować do stylizacji na co dzień. Warto jednak pamiętać, że więcej możliwości łączenia w różnych stylizacjach dają brogsy z małą ilością zdobień. Jako uniwersalne sprawdzają się więc przede wszystkim derby i oksfordy.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.

Dodaj komentarz