car-172905_640Sytuacja na drodze często zmusza nas do gwałtownego hamowania, które stwarza zagrożenie wypadku. Można jednak wykonać ten manewr bezpiecznie, chroniąc się przed jego potencjalnymi konsekwencjami. Jak hamować samochodem sprawnie i pewnie w każdej sytuacji? Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, czy nasz pojazd wyposażony jest w system ABS, czy też go nie posiada. Droga hamowania w każdym przypadku będzie wyglądać nieco inaczej.

W przypadku auta z ABS-em wciskamy pedał hamulca jak najmocniej, przytrzymując go aż do momentu zatrzymania. Na niskich obrotach wciskamy jednocześnie sprzęgło, aby silnik nie zgasł. Musimy unikać przy tym gwałtownych ruchów kierownicą, które mogą skutkować utratą przyczepności.

Hamowanie w autach z abs

Zupełnie inaczej powinno odbywać się hamowanie w autach, które nie posiadają systemu abs. W tym przypadku zmniejszamy prędkość bardziej „na wyczucie”. Należy pamiętać, że hamulec naciśnięty do oporu blokuje koła – do momentu ich odblokowania możemy więc poruszać się jedynie prosto. Aby ominąć przeszkodę, musimy zwolnić nieco pedał hamulca.

Stan i rodzaj nawierzchni

Oprócz systemu wspomagającemu hamowanie musimy zwrócić uwagę także na rodzaj i stan nawierzchni, od którego w dużej mierze zależy droga hamowania samochodu. Wydłuża się ona przede wszystkim na jezdni śliskiej od deszczu, śniegu czy lodu. W takim przypadku stosujemy tzw. hamowanie pulsacyjne, naciskając mocno pedał hamulca i zmniejszając nacisk po zablokowaniu kół. Obie czynności powtarzamy naprzemiennie aż do momentu zatrzymania.
Warunkiem bezpiecznego hamowania są również w pełni sprawne hamulce, dobre opony i amortyzatory. Pamiętajmy o prawidłowym hamowaniu podczas skręcania: naciskamy pedał hamulca mocno i do oporu, a kierownicą kręcimy delikatnie. Podczas hamowania najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego: zabronione jest gwałtowne zatrzymywanie przed innym pojazdem, zaś hamowanie w celu sprawdzenia nawierzchni dozwolone jest jedynie pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności i w sytuacji, kiedy na jezdni nie ma innych pojazdów.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz