Jak poradzić sobie ze spadkiem libido?

Seks jest naprawdę ważnym elementem życia partnerskiego. Niezależnie od tego czy jesteśmy w związku małżeńskim, czy żyjemy bez ślubu, życie seksualne istotnie wpływa na jakość naszego związku.

Co więc wówczas, gdy poziom libido zaczyna znacząco spadać? Jak sobie z tym poradzić?

Kiedy libido spada?

Problemy ze zbyt niskim libido najczęściej dotyczą kobiet. Pojawiają się po urodzeniu dziecka, kiedy to w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa burza hormonów. Co ważne, ciało koncentruje się wówczas na zapewnieniu opieki maleństwu, które pojawiło się na świecie, a nie na potrzebach seksualnych. Na ogół po upływie kilku, czasami kilkunastu tygodni poziom libido wraca do normy. Libido spada również podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Jest to swoisty paradoks – tabletki mają pozwolić czerpać nieograniczoną radość z seksu, a w praktyce sprawiają, że współżycie przestaje być dla kobiety ważne. W takim przypadku koniecznie trzeba udać się do lekarza, który zaproponuje inne tabletki. Powinno to rozwiązać problem. Nie wolno zapominać, że u kobiety spadki libido mają często podłoże psychiczne. Jeśli w związku się nie układa, panie nie mają ochoty na zbliżenia.

Co zrobić?

Wszystko zależy od podłoża problemu. Bardzo często wystarczy nieco odpocząć i złapać dystans do otaczającego świata. W przypadku problemów w związku rozwiązaniem jest uporanie się z nimi. Dobrym wyborem okazuje się być często romantyczna randka z dala od problemów, dzieci, rodziców i teściów, pracy. Romantyczna sceneria pozwala się zrelaksować, wyciszyć, nacieszyć sobą. W takich okolicznościach poziom libido bardzo często wraca do normy. Jeśli jednak mimo podejmowanych wysiłków nadal nie mamy ochoty na seks, warto skonsultować się z lekarzem. Może bowiem okazać się, że podłoże problemów ma charakter zdrowotny.
Seks to nieodłączny element każdego związku. Jest też niezwykle czułym jego barometrem. Kiedy ochota na seks zanika, a stan taki utrzymuje się długo, związek może zacząć się walić. Dlatego tak ważne jest, aby reagować natychmiast, kiedy problem taki się pojawia.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz