Herbaty do zadań specjalnych

Herbata jest w naszym kraju niemniej popularna niż kawa. Niestety, większość z nas stawia na herbatę czarną, uważając, że jest ona najsmaczniejsza i najbardziej zdrowa.

Tymczasem okazuje się, że warto wprowadzić do stałe do swojego menu również inne rodzaje herbaty, dając sobie tym szanse na osiągnięcie mnóstwa korzyści.

Co pić?

Miłośnicy herbaty mogą zdecydować się na:
-herbatę czerwoną;
-herbatę zieloną;
-yerba mate.
Każda z nich ma swoje zalety.

Herbata czerwona

Pozbawiona jest kofeiny oraz teiny, która wykazuje działanie pobudzające. W przyrządzonym naparze znajdują się duże ilości cynku, co sprawia, że korzystnie wpływa ona na metabolizm. Z uwagi na żelazo pomaga uchronić przed anemią, ale również skutecznie dotlenia organizm. Po herbatę czerwoną powinny sięgać ci, którzy zagrożeni są wysokim poziomem tak zwanego złego cholesterolu. Napar wpływa także na obniżenie ciśnienia krwi. Warto po napar z czerwonej herbaty sięgać wieczorem. Skutecznie złagodzi bowiem stres z całego dnia i sprawi, że będzie nam o wiele łatwiej zasnąć. Jeśli będziemy czerwoną herbatę pili regularnie, zmniejszymy ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona oraz Alzheimera.

Yerba mate

To indiańska herbata, którą przygotowuje się z liści oraz gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest niezastąpiona, jeśli zmagamy się z nadwagą. Wystarczy bowiem kilka łyków, aby pojawiło się silne uczucie sytości. Jeżeli będziemy napar wypijać codziennie, dużo łatwiej pozbędziemy się tkanki tłuszczowej zgromadzonej na brzuchu. Napar z yerba mate skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, wykazuje również ochronne działanie na wątrobę. Okazuje się świetnym wsparciem, jeśli zmagamy się ze zmęczeniem.

Herbata zielona

Najbardziej znana i jednocześnie popularna ze wszystkich wymienionych. Mało kto wie, że znajdują się w niej znaczne ilości fluoru, który korzystnie wpływa na kondycję naszych zębów. Pamiętaj jednak, że w przypadku stosowania diety po wybielaniu zębów lepiej rozważyć rezygnację z silnie zabarwionych naparów lub skorzystanie ze słomki. Zielona herbata skutecznie wspomaga też metabolizm, sprawiając, że o wiele łatwiej jest pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Sięgając regularnie po zieloną herbatę, zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Napar jest również nieocenionym wsparciem w walce z cukrzycą.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz