Dlatego obowiązuje  przestrzeganie  prawidłowej ochrony . Obok ubrania, okularów przeciwsłonecznych i pokrycia głowy  konieczny jest  środek przeciwsłoneczny, jako stały towarzysz latem.

Prawidłowe  użycie środków przeciwsłonecznych  zaczyna sią już przy  nakremowaniu

Tylko  prawidłowe zastosowanie zapewnia   wystarczającą ochronę . Fachowcy polecają  2 miligramy środka  ochrony przeciwsłonecznej  na centymetr kwadratowy. To znaczy – nie powinno się jego oszczędzać. Poza tym jest ważne , odpowiednio dopasować te środki do typu skóry  i celu użycia. Im dłużej przebywamy na słońcu tym  wyższy powinien być faktor ochrony przeciw UVB i UVA.

Naturalnie nie jest to zawsze możliwe

Faktor SPF wykazuje skuteczność  filtra UVB  odpowiedniego środka ochrony przeciwsłonecznej

On podaje  o ile można przedłużyć czas pobytu na słońcu  zanim pojawi się zaczerwienienie skóry. Jeśli można przebywać na słońcu bez środka ochrony np. przez 5 minut  zanim skóra się zaczerwieni, przedłuża SPF 10  ten pobyt o  50 minut. Dlatego jest tak ważne powtarzanie nakremowania , bo nawet najlepszy środek ochronny utraci po pewnym czasie swoje działanie. Ochrona UVA  powinna wynosić conajmniej 1/3 ochrony UVB. Jeśli  tak jest może  środek ochronny otrzymać pieczęć  UVA UE.

Ochrona przed UVB przy pomocy odpowiedniego ubrania

Ochrona przed promieniowaniem UV to ważny aspekt zdrowia, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy słońce jest najsilniejsze. Jednym z najważniejszych sposobów na ochronę przed słońcem jest noszenie odpowiedniego ubrania. Ubrania z długimi rękawami i nogawkami oraz z wysokim współczynnikiem ochrony UV (UPF) skutecznie chronią przed promieniowaniem. Ważne to będzie szczególnie, jeśli chodzi o to jak ubrać się w góry, gdzie promienie słoneczne mogą być silniejsze niż na nizinach. Warto też pamiętać, że niektóre tkaniny, takie jak bawełna, nie chronią tak skutecznie jak syntetyczne tkaniny, dlatego warto wybierać ubrania z tych materiałów. Dodatkowo, noszenie czapki z daszkiem lub kapelusza oraz okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV również przyczynia się do ochrony skóry przed słońcem.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz