Znaczenie względów logistycznych przy wynajmie magazynuTrudno nie zgodzić się z tym, że wynajem magazynów to wartościowe rozwiązanie i dobry pomysł na zwiększenie oszczędności. Nie oznacza to jednak, że każda decyzja o wynajmie jest oceniana tak samo dobrze.

Co zatem decyduje o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia? Na pierwszy plan zdają się wysuwać kwestie związane z lokalizacją magazynu.

Magazyn a siedziba firmy

Zrozumiałym wydaje się to, że magazyn służy przede wszystkim do składowania towarów, nie musi więc znajdować się dokładnie tam, gdzie firmowy sklep lub punkty, w których sprzedawane są produkty oferowane przez dane przedsiębiorstwo. Im jednak bliżej siedziby firmy się znajduje, tym lepiej. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim względy logistyczne. Magazyn nie jest tym samym, co punkt składu, a produkty, które do niego trafiają, nigdy nie są w nim przechowywane przez długi czas. To miejsce, w którym nieustannie panuje ruch, jeśli więc znajduje się zbyt daleko firmowej siedziby, transport produktów z i do magazynu zaczyna zajmować coraz więcej czasu. Niestety, na coraz bardziej konkurencyjnym rynku taka sytuacja może służyć jedynie podmiotom rywalizującym z nami o klienta, które mogą reklamować się dzięki temu jako zdecydowanie szybsze. Sprawdź również https://www.warehouses.pl/pl/

Magazyn a sieć dróg

Nawet najbardziej atrakcyjna lokalizacja nie przysłuży się firmie, jeśli do magazynu trudno będzie się dostać. Wynajem magazynów przy głównych polskich drogach zawsze wiąże się z koniecznością uiszczenia wyższych opłat, możemy mieć jednak pewność, że nie dzieje się tak bez przyczyny. Wynajmujący doskonale zdają sobie sprawę z tego, że towary będą w końcu musiały trafić do dystrybutorów lub bezpośrednio do klientów. Tym samym wiedzą, jakim atutem jest bliskość dobrej i szybkiej drogi. Owszem, magazyny znajdujące się mniej atrakcyjnych logistycznie miejscach są dużo tańsze. Szybko może jednak okazać się, że oszczędność jest jedynie pozorna. Do wynajmu trzeba będzie przecież doliczyć koszty związane z transportem pracowników i towarów oraz te, jakie generuje tracony w ten sposób czas.

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz