Dorośli grający na konsoli

W dzisiejszych czasach konsole do gier stały się powszechnym widokiem w gospodarstwach domowych. Jest to bardzo popularna, a także niedroga rozrywka. Obecnie rynek gier wideo generuje ponad 100 miliardów dolarów przychodów rocznie, ale nie zawsze tak było. Zaledwie kilka dekad temu, gry wideo były postrzegane jako niepotrzebne, a nawet szkodliwe dla dzieci. Zapewne Ty również znajdujesz się w grupie osób, która myśli o grach wideo głównie w kategoriach rozrywki dla maluchów czy nastolatków. Jednak jeśli poświęcisz czas, aby zrozumieć, co się w tej branży zmieniło na przestrzeni ostatnich dwóch dekad – eksplozja urządzeń mobilnych i mediów strumieniowych – to zrozumiesz, że znajdujemy się dopiero na początku transformacji też gałęzi rozrywki. Od wirtualnej rzeczywistości po rzeczywistość rozszerzoną, przyszłość gier wideo absolutnie Cię zaskoczy.

Gry wideo i konsole do gier – jak je zrozumieć?

Być może wiesz już, że gra wideo to gra elektroniczna, w którą gra się na komputerze lub konsoli. Ale czym dokładnie jest konsola? Konsola to urządzenie elektroniczne, które podłącza się do telewizora i odtwarza gry, które zazwyczaj znajdują się na płycie lub kartridżu. Innymi słowy, jest to urządzenie, które umożliwia granie w gry wideo. Wczesne konsole wyglądały jak gigantyczne komputery z wbudowanymi ekranami. Były ogromne i musiały być trzymane w wydzielonym miejscu w domu. Dzisiejsze konsole są mniejsze i mogą być podłączone do telewizora, a nawet używane w trybie przenośnym ze słuchawkami. Są zaprojektowane tak, aby łatwo było je podłączać i przestawiać, a także posiadają szeroki wybór gier, w które mogą grać osoby w każdym wieku.

Wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość – jakie są różnice?

VR to skrót od Virtual Reality (wirtualna rzeczywistość). Jest to wciągające doświadczenie, w którym wchodzisz w interakcję ze sztucznym światem. VR zwykle wymaga zakładania zestawu słuchawkowego i specjalnych rękawic, a wirtualne środowiska bada się za pomocą ręcznego kontrolera. VR może być wykorzystywana nie tylko w grach, ale także w opiece zdrowotnej, edukacji i inżynierii. Rzeczywistość rozszerzona (AR) to alternatywa dla VR, która jest nieco mniej immerysjna. W przypadku AR za pomocą urządzenia mobilnego umieszcza się cyfrowe obrazy (część „rozszerzona”) w świecie rzeczywistym. W przeciwieństwie do VR, która umieszcza użytkownika w świecie wirtualnym, AR pozwala na pozostanie w świecie rzeczywistym i korzystanie z obiektów cyfrowych, takich jak rysunki 3D, w swoim otoczeniu. Mimo widocznych podobieństw, VR to nie to samo co AR.

Dlaczego gry wideo są dobre dla dzieci?

Chociaż gry wideo są powszechnie kojarzone z rozrywką dla dzieci, są one również popularnym źródłem rozrywki dla dorosłych. Badania wykazały, że gry i konsole do gier mają wiele korzyści – przypisuje im się między innymi poprawę umiejętności poznawczych, i społecznych, a granie z umiarem prowadzi do znacznej redukcji uczucia stresu. Duży wpływ na korzyści, jakie można czerpać z grania ma rodzaj wybranej gry i typ rozgrywki. Na przykład, gry logiczne, takie jak Tetris i zagadki, które obejmują krytyczne myślenie, planowanie i rozwiązywanie problemów mogą poprawić funkcje kognitywne, natomiast pierwszoosobowe strzelanki, są zaprojektowane z myślą o szybkiej akcji, więc pomagają poprawić koordynację ręka-oko i refleks.

Korzyści z gier wideo dla dorosłych

Jeśli lubisz grać, nie ma powodu, by rezygnować z tego hobby po ukończeniu 18 lat. Wprost przeciwnie – branża gier wideo ciągle ulepsza swoje konsole aby stały się bardziej przystępne i atrakcyjne dla starszych użytkowników. Nowsze konsole są przeznaczone dla bardziej dojrzałych graczy i zapewniają rozrywkę bardziej dostosowaną do Twoich potrzeb i preferencji. Gry wideo przede wszystkim zapewniają możliwość relaksu i zabawy, dzięki czemu dorośli mogą odpocząć od codziennych obowiązków, natomiast oferują też wiele innych korzyści, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia.  Podobnie jak dzieci, wykonując misje i wygrywając wyzwania, dorośli budują pewność siebie i wiarę we własne zdolności. Dodatkowo, granie w gry wideo może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji lub lęku, ponieważ może pomóc w odciągnięciu uwagi od negatywnych myśli i skupieniu się na pozytywnych aspektach. Grając w gry wideo, uczysz się myślenia strategicznego i przestrzennego, co pomaga w rozwiązywaniu problemów, są także doskonałym sposobem na wspieranie kreatywności, rozwijanie nowych pomysłów, wyobraźni oraz innowacji. Gry wideo dedykowane osobom dorosłym są zwykle bardziej skomplikowane niż gry przeznaczone dla dzieci. Zawierają wyczerpujące wątki fabularne, bardziej złożoną mechanikę gry, a także wulgaryzmy, sceny przemocy i treści seksualne. Oznacza to, że gry dedykowane osobom dorosłym kierowane są do dojrzałej publiczności, która jest w stanie poradzić sobie z bardziej skomplikowanymi elementami gry, a także graficznymi scenami, które nie byłyby odpowiednie dla młodszych graczy.

Wpływ gier wideo na zdrowie psychiczne – ukryte zalety

Wzrost popularności gier online pozwolił skierować światło na wiele problemów zdrowia psychicznego, z jakimi zmagają się dzisiaj młodzi ludzie – takich jak lęk, depresja i różnego rodzaju uzależnienia. Gry wideo nie są z natury dobre lub złe – wszystko zależy od tego, jak z nich korzystamy. Ze względu na szeroki zasięg branży i pozytywny wpływ gier na zdrowie psychiczne milionów ludzi, twórcy i wydawcy coraz intensywniej pracują nad wprowadzeniem do swoich produktów funkcji mających na celu zapewnić wsparcie i pomoc graczom, którzy mogą zmagać się z problemami psychicznymi. Dzięki temu coraz częściej używane są w formie terapii. Badania wykazały, że gry wideo są skutecznym narzędziem do leczenia depresji, lęków, problemów z pamięcią i zaburzeń zachowania. Mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, wspomóc samoocenę, zmniejszać objawy lękowe, ponieważ pozwalają użytkownikowi wyrażać swoje emocje w bezpiecznym środowisku. Większość gier wideo może być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika, co czyni z nich wyjątkowo elastyczne narzędzie terapeutyczne.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.