Czy warto brać kredyt konsolidacyjny?Każdy człowiek chce żyć godnie i wygodnie. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości życia, wiele osób decyduje się na kredyty i pożyczki, dzięki którym możliwe staje się sfinansowanie wielu przedsięwzięć.

Zdarza się jednak, że ilość zobowiązań przekracza możliwości finansowe kredytobiorcy, a tym samym zaczynają się pojawiać się problemy z terminową spłatą. W przypadku jednego kredytu istnieje możliwość wydłużenia okresu spłaty lub zawieszenia spłaty kapitału na określony czas, jednakże w sytuacji, gdy jest to kilka, a nawet kilkanaście rat, zdecydowanie lepszą alternatywą okazuje się kredyt konsolidacyjny.

 Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt o charakterze pożyczkowym, który można znaleźć w ofercie wielu banków i instytucji finansowych. Ogólnie rzecz ujmując, jest to rozwiązanie, które umożliwia spłatę dotychczasowych zobowiązań, dzięki czemu dłużnik będzie spłacał tylko jedną ratę.

Korzyści dla domu

Kredyt konsolidacyjny z założenia przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań. Dla dłużnika oznacza to pozbycie się wielu niewielkich balastów, należy jednak pamiętać, że dług nadal pozostaje, zmienia się tylko wierzyciel oraz ilość rat.

W tym momencie pojawia się pytanie, jaki sens ma zaciąganie kredytu konsolidacyjnego?

Teoretycznie można nadal płacić kilka rat, nie mniej jednak istnieje ryzyko, że pojawi się moment, gdy zabraknie środków w domowych budżecie, które umożliwią terminową spłatę zadłużenia. Inaczej rzecz ujmując, jedna lub kilka rat nie zostanie uregulowanych.

W tym przypadku kredyt konsolidacyjny okazuje się propozycją zdecydowanie lepszą, dłużnik spłaca wyłącznie jedną ratę, dzięki czemu możne optymalnie zaplanować domowy budżet, z jednoczesnym uwzględnieniem dyscypliny finansowej.

Wysokość kredytów konsolidacyjnych może być różna i wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Różny jest także okres kredytowania, zasadniczo – im większe zadłużenie, tym dłuższy okres spłaty. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku uwzględniane są także indywidualne potrzeby i możliwości finansowe kredytobiorcy, dzięki którym miesięczne raty kredytu nie nadwyrężają nadmiernie domowego budżetu.

Podobne wpisy:

Bartosz

Zorientowany na wyniki księgowy/specjalista finansowy z ponad 10-letnim doświadczeniem w usługach finansowych, underwritingu i zarządzaniu obsługą klienta. Myśliciel strategiczny i koncepcyjny z umiejętnością maksymalizacji relacji z klientami poprzez wykorzystanie pozytywnych technik rozwiązywania problemów. Posiada udowodnione doświadczenie w usprawnianiu i wzmacnianiu operacji finansowo-księgowych w różnorodnych, globalnych organizacjach przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta.

Dodaj komentarz