Kredyt samochodowy to produkt pożyczkowy, przeznaczony na zakup samochodu. Dla wielu osób jest to jedyna możliwość, by zrealizować własne marzenia o posiadaniu samochodu.

Kredyt samochodowy można uzyskać zarówno na zakup samochodu osobowego, jak i ciężarowego, nowego lub używanego.

Skondensowane formalności

Kredyt samochodowy może uzyskać każdy, kto posiada szeroko rozumianą zdolność kredytową, czyli dochody umożliwiające systematyczną spłatę zadłużenia. Formalności związane z uzyskaniem kredytu – wbrew pozorom – nie wymagają wiele wysiłku i można je załatwić stosunkowo szybko.

Należy jednak pamiętać, że kredyt samochodowy musi być przeznaczony na zakup konkretnego pojazdu, dlatego też w pierwszej kolejności należy znaleźć odpowiedni pojazd oraz zweryfikować jego wartość rynkową.

W tym momencie należy podkreślić, że kredyt samochodowy może być przeznaczony na zakup samochodu nowego lub używanego, zakupionego w autoryzowanym salonie, u dealera, w komisie, a także sprowadzanego z zagranicy.

Ubiegając się o kredyt samochodowy należy przedłożyć w banku dokument potwierdzający tożsamość oraz dokumenty samochodu, w szczególności numer VIN. Warto jednak podkreślić, że numer VIN można podać po podpisaniu umowy kredytowej.

Wygodna spłata kredytu samochodowego

Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu samochodowego, jest zdolność kredytowa. Może się jednak zdarzyć, że kredytobiorca nie posiada wymaganej zdolności kredytowej, czyli jego dochody są zbyt niskie, aby móc systematycznie i terminowo dokonywać spłaty zadłużenia. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość współkredytowania pożyczki, a co ważniejsze, współkredytobiorcą nie musi być osoba spokrewniona ani współwłaściciel auta – najważniejsza jest w tym przypadku zdolność kredytowa oraz przejęcie współdpowiedzialności kredytowej.

W zależności od indywidualnych możliwości, kredyt samochodowy można spłacać w ratach miesięcznych lub balonowych, płatnych raz w roku. Należy jednak pamiętać, że raty balonowe wymagają wpłaty w wysokości 25% wartości kredytowanego pojazdu, co w praktyce oznacza, że faktyczna wysokość uzyskanego kredytu samochodowego wynosi w tym przypadku 75% wartości samochodu.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz