25Większości z nas wzory na tkaninach kojarzą się główni z paskami i kratą. Ale jest znacznie więcej; samej kraty jest kilka rodzajów. Przyjrzymy się najbardziej popularnym wzorom.

Kratka Vichy

Inna nazwa tej kraty, mniej znana zwłaszcza w Polsce to gingham. Kratka Vichy najczęściej łączy ze sobą tylko dwa kolory: biały i niebieski. Czasem zamiast niebieskiego komponowana jest z innych kolorów: czerwonego, czarnego, czarnego. Tradycyjnie tkaniny w kratkę Vichy używane były do szycia obrusów kuchennych. Musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim zaczęto tego wzoru używać na tkaninach odzieżowych. W chwili obecnej niezwykle popularne są przede wszystkim męskie koszule w biało-niebieską kratę, ale także spódnice i sukienki.

Pepitka

Bardzo drobny czarno-biały wzór nazywany także kurzą stopką lub psim zębem. Po raz pierwszy wzór ten pojawił się ponad osiemset lat temu w świątyniach na Bliskim Wschodzie. Do historii mody pepitka trafiła za sprawą Coco Chanel. Dzisiaj chętnie nosimy sukienki, spódnice i spodnie w ten charakterystyczny wzór. Czasem pepitka pojawia się także na dodatkach.

Tartan

Krata ta jest kojarzona ze Szkocją. Tradycyjnie wzór ten występował na kiltach, był znakiem przynależności do konkretnego klanu. Stąd też bardzo często nazywany jest tartanem klanowym. Tartan to bardzo regularna krata. Klasyczna składała się jedynie z pasów w trzech kolorach: zielonego, brązowego i białego. Dzisiaj występuje w znacznie większej ilości kolorów.

Argyle

Wzór składający się z rombów. Najczęściej są one w dwóch kolorach. Czasem także pojawia się trzeci kolor. Poszczególne romby podzielone są liniami w białym kolorze. Wzór ten wywodzi się ze Szkocji. Na początku zdobił on skarpety, którzy Szkoci nosili do kiltów. Obecnie jest to jeden z wzorów, który pojawia się wyłącznie na swetrach.

Jodełka

Jeden z najstarszych, bardzo klasycznych wzorów. Bardzo często spotykany jest na tkaninach wełnianych i tweedzie. Czasem jodełka pojawia się także na tkaninach bawełnianych. Jodełka jest wzorem skośnym.

Podobne wpisy:

Katarzyna

Nauczycielka i korepetytorka, od ponad 10 lat mieszkająca w Brisbane w Australii. Ekspertka w dziedzinie ekonomii, analityki i ekonometrii. Uwielbia prowadzić angażujące lekcje i omawiać interesujące tematy, takie jak biologia ewolucyjna, filozofia, literatura i teologia. W wolnym czasie gra na gitarze, kolekcjonuje gry planszowe, gotuje i zwiedza lokalne bezdroża poprzez piesze wędrówki oraz spływy kajakowe.

Dodaj komentarz