Samodzielny remont mieszkania

To koszmar każdego właściciela domu: widzisz dziurę w ścianie, zdarty lakier na podłodze, która wygląda jakby miała się za chwilę zawalić lub zatkany odpływ i myślisz: „Czas na remont!”. Jak sprawić, by proces ten był mniej bolesny? Jak możesz zaoszczędzić pieniądze na renowacjach i wykonać remont tanim kosztem? To bardzo ważne pytania. W zależności od zakresu wykonywanych prac średni koszt remontu domu może przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak przy starannym planowaniu i odpowiednio wypracowanych technikach negocjacyjnych, można znacznie zmniejszyć tę liczbę. Czy naprawdę opłaca się w takim razie samodzielny remont mieszkania? Jeśli tak, to czy trzeba przygotować kosztorys remontu domu? Czytaj dalej, aby poznać kilka świetnych pomysłów na obniżenie kosztów.

Remont tanim kosztem – znaj swoje potrzeby

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych, upewnij się, że wiesz, co wymaga naprawy, dlaczego wymaga naprawy i jaki jest najlepszy sposób, aby ją wykonać. Szukaj pęknięć w fundamencie, brakujących płytek i zgniłego drewna. Jakie są kwestie kosmetyczne, które należy rozwiązać? Czy farba odpryskuje lub pęka? Dywan wygląda na zużyty? Czy kolory ścian wymagają odświeżenia?

Przygotuj kosztorys remontu domu

Zabierając się za tani remont mieszkania, musisz wiedzieć, jakich kosztów należy się spodziewać jeszcze przed zatrudnieniem wykonawców. W przeciwnym razie możesz znaleźć się w sytuacji, w której zapłacisz za niego więcej, niż możesz sobie pozwolić. Istnieją trzy sposoby na przygotowanie estymacji: DIY, kalkulatory online i zatrudnianie specjalisty, który przedstawi Ci gotową wycenę remontu

Jeśli przeprowadzasz samodzielny remont mieszkania, na internecie dostępne są różne narzędzia, które mogą pomóc Ci oszacować koszty. Pozwalają one wybrać rodzaj remontu, a następnie zadają serię pytań dotyczących projektu. Następnie strona poda Ci przybliżoną wartość. Jeśli do wykonania pracy zatrudniasz ekipę remontową, możesz również użyć kalkulatora online, który przedstawi Ci oszacowaną cenę renowacji. Należy jednak pamiętać, że liczby te nie są dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistych kosztów. Najlepszym sposobem, aby uzyskać szczegółowy kosztorys remontu domu, będzie wynajęcie specjalisty, który przygotuje gruntowną wycenę. Odpowiednich fachowców możesz znaleźć online, a następnie umówić z nimi spotkania, aby omówić swój projekt. Jest to jedyny sposób na uzyskanie dokładnego oszacowania.

Tani remont mieszkania – strategie renowacji

Jeśli remontujesz tylko jeden pokój, postępuj zgodnie z tymi ogólnymi wskazówkami. Ale jeśli remontujesz cały dom, to aby kontrolować koszty, musisz podjąć dodatkowe kroki. Kiedy planujesz remont, pierwszym krokiem jest określenie, co chcesz zrobić. Nie wystarczy kilka razy uderzyć młotkiem o ścianę; musisz mieć jasny pomysł na to, co chcesz osiągnąć. Kiedy już to zrobisz, napisz harmonogram i określ zakres prac. Nie chcesz ugrzęznąć w szczegółach, które nie są konieczne. Kiedy już to zrobisz, musisz zdecydować, kto je przeprowadzi. Możesz zrobić to sam, ale większość ludzi zatrudnia do takich zadań odpowiednie ekipy remontowe. Zanim zatrudnisz kogokolwiek, porównaj kilka uzyskanych kosztorysów. W ten sposób będziesz miał porównanie stawek. Zanim rozpoczniesz remont, musisz mieć też na uwadze budżet, w przeciwnym wypadku skończysz z nadmiernymi wydatkami na projekt. Dlatego trzeba usiąść do tego z długopisem i papierem i oszacować wszystko, w tym materiały, wykonawców i koszt swojego czasu, jeśli robisz prace zamierzasz przeprowadzić samodzielnie.

Uważnie dobierz ekipę remontową

Aby upewnić się, że zatrudniasz renomowanych podwykonawców, zapytaj o referencje. Nie znajdziesz fachowca, który nie jest w stanie się nimi podzielić. Poproś o przedstawienie poprzednich realizacji, a następnie skontaktuj się z usługobiorcą. Jeśli nie uda Ci się takich danych uzyskać, będzie to pierwsza oznaka nieuczciwego kontrahenta. Unikaj ich za wszelką cenę. Remont tanim kosztem nie powinien oznaczać rezygnacji z jakości. Nalegaj również na pisemną umowę. Potrzebujesz jej zarówno ty, jak i fachowiec, z którym ją zawierasz aby wiedzieć czego się spodziewać. Jeśli są jakieś warunki, których wykonawca powinien przestrzegać, zawrzyj je w pisemnej umowie. Sprawdź referencje, ubezpieczenie i stabilność finansową przedsiębiorstwa. W internecie dostępnych jest mnóstwo stron, na których można sprawdzić daną firmę remontową. Dowiedz się, jaka jest ich stabilność finansowa, czy mają odpowiednie ubezpieczenie oraz czystą kartotekę.

Zapytaj o ofertę, a następnie negocjuj

Czy jesteś gotowy, aby zatrudnić wykonawców do wykonania prac remontowych? Jeśli tak, to najwyższa pora aby poznać ich ofertę. Chociaż nie można negocjować stawki, którą przedstawił Ci kalkulator online, jak najbardziej jest to możliwe w przypadku zawierania umowy z ekipą remontową. Jeśli nie radzisz sobie z negocjowaniem, zatrudnij specjalistę, który się tym zajmuje na co dzień.  Alternatywnie, szukaj  fachowców,  którzy reklamują się za pomocą banerów na swoich ciężarówkach lub furgonetkach. Zazwyczaj są bardziej elastyczni w swoich stawkach.

Nie bój się majsterkowania – tani remont mieszkania możesz wykonać sam!

Jeśli posiadasz umiejętności i czas, aby wykonać prace samodzielnie, to na pewno warto będzie taką opcję rozważyć. Remont tanim kosztem możesz przeprowadzić samemu – naprawić przecieki na dachu, pęknięcia w fundamencie i urządzenia nieopomiarowane albo samodzielnie pomalować dom. W przypadku kafelkowania lepiej zatrudnić specjalistę, który zrobi to za Ciebie, ale takie prace również możesz wykonać na własną rękę. W grę wchodzą też prace rozbiórkowe i wyburzenia, takie jak likwidacja starych ścian czy usunięciu podłogi.

Podobne wpisy:

Bartosz

Zorientowany na wyniki księgowy/specjalista finansowy z ponad 10-letnim doświadczeniem w usługach finansowych, underwritingu i zarządzaniu obsługą klienta. Myśliciel strategiczny i koncepcyjny z umiejętnością maksymalizacji relacji z klientami poprzez wykorzystanie pozytywnych technik rozwiązywania problemów. Posiada udowodnione doświadczenie w usprawnianiu i wzmacnianiu operacji finansowo-księgowych w różnorodnych, globalnych organizacjach przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta.