Zanim zdecydujemy się kupić sejf, musimy jasno odpowiedzieć sobie, co będziemy w nim przechowywali i do czego właściwie jest potrzebne nam to urządzenie.

Jeśli chcemy zabezpieczyć nasze oszczędności, biżuterie lub inne wartościowe przedmioty, to bardzo ważna dla nas będzie klasa bezpieczeństwa. Tą określają odpowiednie normy. Jeśli na sejfie znajdziemy oznaczenie EN 14450, to znaczy, że mamy do czynienia z szafą sejfową. Zazwyczaj tym symbolem oznacza się sejfy bytowe, ale trafiają się ztakże bardzo bezpieczne sejfy certyfikowane zgodnie z tą normą EN 14450. Z kolei normą EN 1143-1 oznacza się sejfy, sejfy bankomatowe, drzwi przechowalni, przechowalnie. EN 1143-1 to podstawowa oraz najważniejsza europejska norma, zgodnie z którą certyfikowane są sejfy, w tym też te najbezpieczniejsze. Klasy bezpieczeństwa: 0, I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII. Dodatkowo możemy też sprawdzić, jaka jest klasa bezpieczeństwa zamontowanego zamka w sejfie. Normą EN 1300 są oznaczane zamki należące do klasy bardzo bezpiecznych ze względu na ich odporność na niezgodne z prawem otwarcie.

Być może jednak nasz sejf ma nie być odporny na próby włamania, ale bardziej obawiamy się o bezpieczeństwo naszych rzeczy w kontekście pożaru? W takim przypadku powinniśmy wybrać sejf ognioodporny. Takim terminem określamy sejfy, które gwarantują, że zgromadzone w nich przedmioty przetrwają mimo pożaru, dłużej niż trzydzieści minut.

Jeszcze innym produktem są ekskluzywne sejfy. Te zostały zaprojektowane dla wymagających odbiorców, którzy chcą, aby sejf był jednocześnie nowoczesny, bezpieczny oraz elegancki i estetyczny. Tego typu sejfy często są robione na zamówienie. Klient sam decyduje o tym, jak wyglądają wewnątrz oraz na zewnątrz. Decyzja dotyczy ewentualnych obramowań, ozdób czy zdobień. Sejfy te mogą być zrobione na podobieństwo zwyczajnej szafy. W takim przypadku po prostu imitują jeden z mebli znajdujących się w danym pokoju i na pierwszy rzut oka nie sposób ich odróżnić i jasno powiedzieć, że mamy do czynienia z sejfem, a nie zwyczajną szafą.

Więcej na

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz