Sen jest absolutnie niezbędny dla dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Mimo to, przypisujemy mu często drugorzędne znaczenie lub widzimy go jako uciążliwą konieczność. Ponieważ, każdy człowiek około jedną trzecią życia przesypia, dlatego też nie należy lekceważyć jego znaczenia.

Staje się to dopiero zauważalne, gdy pojawiają się kłopoty ze snem

Bardzo długo sen był uważany za nieaktywny stan, w którym nic się nie dzieje z ciałem. Tak więc wcześniej miał on szczególną pozycję pomiędzy życiem, a śmiercią. W greckim Antyku sen i śmierć były postrzegane jak bracia – śmierć jako doskonały sen. Dopiero w Rzymskim imperium rozpoznano, że sen jest kierowany przez mózg. Sądzono zatem, że jest niezbędny do regeneracji mózgu. Dopiero z nadejściem tomografii stwierdzono, że sen to bardzo dynamiczny proces, w którym pojedyncze, cykliczne fazy się zmieniają. W mózgu rozwijają się skomplikowane procesy, ale także pojedyncze systemy organów zmieniają się w zależności od fazy snu.

O bezsenności & relaksującym śnie

Ponadto dochodzi do wydzielania pojedynczych hormonów, a inne są tłumione

Istnieje jednak wiele teorii, dlaczego człowiek musi spać. Niektórzy sądzą, że chodzi tutaj o konserwujące działanie snu, dyskusji podlega także regeneracja organów lub przetworzenie przyjętych w ciągu dnia informacji przez mózg. Mimo tych wszystkich teorii, do dzisiaj nie znamy prawdziwego wyjaśnienia, dlaczego człowiek śpi. Jak ważne są regularne oraz wystarczająco długie fazy snu, rozpoznajemy szybko, gdy mamy problemy ze snem. Najpierw zmniejsza się jakość życia. To może zmniejszyć wydajność nawet o 70 procent. Jeśli problemy ze snem utrzymują się, pojawiają się choroby. W bardzo ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do śmierci. Bezsenność ma wiele przyczyn. I nie są one wcale tak rzadkie. Ponad jedna czwarta ludzi w Środkowej Europie cierpi w ten, czy w inny sposób na bezsenność. Około 10 procent społeczeństwa walczy z przewlekłymi zakłóceniami, które trwają dłużej niż trzy miesiące. Przyczyny tego stanu rzeczy są różnorodne. Fizyczne przyczyny jak np. chroniczny ból lub zewnętrzne okoliczności np. praca na zmiany, również stres, trudności, problemy, psychiczne choroby mogą być przyczyną problemów ze snem.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz