computer-767776_640Kradzież danych osobowych to coraz częstsze zjawisko w internecie. Każdego dnia nasze prywatne dane, takie jak login i hasło na poczcie mailowej, Facebooku, stronie banku i innych witrynach są narażone na przejęcie przez hakerów, którzy mogą przekazywać je dalej. Co możemy zrobić, żeby uniknąć podobnych sytuacji, zapobiegając cyberprzestępczości i chroniąc swoją prywatność w sieci?


Pierwszym i podstawowym rozwiązaniem jest zwiększenie poziomu zabezpieczeń sieciowych oraz zablokowanie dostępu do komputera wszelkim programom, których nie znamy. Warto zadbać również o instalację i stałą aktualizację automatycznego systemu zarządzania poprawkami oraz wprowadzenie narzędzi, które zwiększą zabezpieczenia naszej sieci (mogą to być np. tokeny). Kradzież tożsamości uniemożliwią również wszelkie programy antyspamowe oraz systemy filtrowania treści. Możemy zdecydować się na pełny system UTM, który w połączeniu z innymi zabezpieczeniami zagwarantuje nam optymalną ochronę przed przejęciem danych.

Wskazówki dotyczące zabezpieczenia danych osobowych

Oprócz rozwiązań typowo technicznych, w instalacji których pomogą nam specjalistyczne firmy z tej branży, możemy zastosować kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym ochrona danych z pewnością będzie skuteczniejsza. Unikajmy wpisywania pełnej daty urodzenia, adresu i innych szczegółowych danych w portalach społecznościowych, a stare i nieużywane konta od razu usuwajmy. Warto również ustawić maksymalne opcje prywatności i nie ujawniać publicznie informacji, które mogą się przydać włamywaczowi (np. dotyczących dłuższych wyjazdów).

Różne loginy i hasła metodą na zwiększenie prywatności

Większe szanse na ochronę prywatności w sieci daje również używanie różnych loginów i haseł do poszczególnych stron, w szczególności kont bankowych. Ważne jest także niszczenie wszelkich nośników danych: płyt CD, kart pamięci – przed wyrzuceniem powinniśmy je przełamać, aby uniemożliwić komukolwiek odczytanie zawartości. Ochronę zapewni ponadto używanie prywatnego trybu przeglądarki internetowej oraz używanie tylko tych aplikacji, które powstały na ternie Unii Europejskiej i są chronione jej prawami. Na wszelki wypadek warto sprawdzić w wyszukiwarce, jakie informacje na nasz temat można znaleźć w internecie.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz