WykrawanieProces wykrawania obecnie zaczyna się od odpowiedniego zaprojektowania elementu, który będzie wykrawany na obrabiarce cnc. W tym celu można albo całkowicie samodzielnie wykonać odpowiedni model, albo też do tego celu wykorzystać gotowe biblioteki czy już uprzednio tworzone projekty. Sam model 3d może być bardzo skomplikowany, i składać się z wielu części, ale zawsze istnieje możliwość ich odpowiedniego wyeksportowania w formacie GEO, na bazie którego możliwe jest już przygotowanie odpowiedniego oprogramowania cnc.

W niektórych programach przystosowanych do projektowania modeli 3d istnieje także możliwość automatycznego wygenerowania odpowiedniego oprogramowania cnc, na bazie którego rozpocząć można wykrawanie. Obecne jednak najpopularniejszą metodą jest wyeksportowanie modeli 3d w odpowiednim formacie. Na bazie takich danych rozpoczyna się już warsztatowe programowanie cnc. Dotyczy to zresztą także innych procesów związanych z obróbka metalu.

Zarówno wycinania modeli z arkuszy materiałów jak i obsługi prasy krawędziowej. Można więc śmiało stwierdzić, że sterowniki cnc i tak zwane sterowanie numeryczne są już w dzisiejszej obróbce metalu jak najbardziej standardem. Z opisanych procesów oczywiście wykrawanie jest najbardziej skomplikowane. Po przygotowaniu odpowiedniego oprogramowania cnc, możliwe jest jego przetestowanie już na obrabiarce, na której będzie ono wykorzystywane.

Zobacz również: http://www.radancnc.pl/wykrawanie

 W praktyce tego rodzaju oprogramowanie jest przygotowywane przez wykwalifikowanych pracowników którzy posiadają także przynajmniej podstawową wiedzę na temat modelowania 3d oraz doświadczenie w obróbce metalu. Po przygotowaniu zbioru instrukcji są one wykonywane na obrabiarce cnc w kolejnych krokach potrzebnych do przygotowania pożądanego elementu.

Samo wykrawanie to nic innego jak usunięcie nadmiaru materiału, z przygotowanej uprzednio bryły w celu nadania jej odpowiedniego kształtu i właściwości. W procesie tym mogą być wykorzystywane specjalne noże i wiertła ale także i plazma a nawet lasery umożliwiające niezwykle precyzyjną obróbkę.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz