Obrabiarki obsługiwane ręcznieObecnie największe znaczenie w procesie obróbki skrawaniem ma oczywiście programowanie cnc, gdzie po zaprojektowaniu odpowiedniego elementu, można przygotować specjalny program, czyli zbiór instrukcji, dla obrabiarki, która już bez udziału człowieka jest w stanie dany element przygotować. W praktyce jednak, proces ten często wymaga odpowiedniego doświadczenia w zakresie obróbki metalu. Między innymi z tego powodu nadal ręczne obrabiarki mogą być wykorzystywane w procesie szkolenia wykwalifikowanych pracowników.

Tego rodzaju rozwiązań nie uświadczymy już w firmach, które profesjonalnie zajmują się obróbką skrawaniem, ponieważ obecnie najbardziej wydaje jest już w pełni automatyczne frezowanie cnc, nadal jednak wymaga się od pracowników odpowiedniego doświadczenia w obróbce metalu, które najłatwiej zdobyć właśnie poprzez pracę na ręcznych obrabiarkach, które po dziś dzień mogą być wykorzystywane do wytwarzania prostszych elementów.

Podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa pracy z tego rodzaju obrabiarkami są podobne. Pracownicy nadal powinni zadbać o odpowiednią osłonę oczu przede wszystkim ze względu na niebezpieczne wióry, które powstają w procesie obrabiania skrawaniem. Z tego samego powodu też stosowane jest specjalne obuwie z utwardzaną podeszwą. Pomimo tego, że większość obrabiarek, nawet tych obsługiwanych ręcznie ma możliwość automatycznego usuwania wiórów.

W przypadku ręcznie obsługiwanej obrabiarki bardzo ważną kwestią jest także zastosowanie odpowiedniego stroju roboczego z przylegającymi rękawami. Inną kwestą są także osłony, które mogą być w przypadku ręcznych obrabiarek usuwane, ale tylko i wyłącznie po wyłączeniu maszyny. Na ogół dotyczy to konieczności zmiany ułożenia obrabianego elementu czy też zmiany sposobu obróbki lub dokonania dodatkowych pomiarów.

Kiedy przeprowadzane jest w pełni automatyczne frezowanie cnc, w obrabiarce obsługiwane numerycznie nie ma konieczności usuwania osłon, a całym procesem można zarządzać przy wykorzystaniu specjalnego panelu, gdzie wyświetlane są także informacje o aktualnie wykonywanym programie cnc.

Dowiedz się więcej na: http://www.edgecam.pl/frezowanie

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz