Budowa altanki ogrodowej - jak stworzyć idealne miejsce do relaksu i spotkań z bliskimi.

Dodanie altany do ogrodu może być świetnym sposobem na przekształcenie przestrzeni zewnętrznej wokół domu lub działki i wniesienie do niej odrobiny uroku i elegancji. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku, wspólnych posiłków czy zabawiania przyjaciół, czy po prostu wprowadzić dodatkowy element dekoracyjny do swojego ogrodu, altany ogrodowe są doskonałą opcją na pokrycie wszystkich tych potrzeb jednocześnie. Nasz przewodnik dostarczy Ci wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby rozpocząć proces przekształcania i aranżacji swojego ogrodu. Od wyboru odpowiedniego stylu i rozmiaru, w jakich występują altany ogrodowe, do planowania instalacji i konserwacji, ten przewodnik pomoże Ci stworzyć idealną przestrzeń relaksacyjną w ogrodzie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Wybór właściwego stylu i rozmiaru altany

Wybór odpowiedniego stylu i rozmiaru altany do ogrodu zależy od wielu czynników, takich jak liczba osób, które chcesz w niej pomieścić, ilości miejsca, które masz do dyspozycji oraz tego, ile możesz wydać na jej budowę. Możesz wybierać spośród różnych propozycji, od klasycznej wiktoriańskiej altany lub pergoli, do bardziej nowoczesnych sześciokątnych, ośmiokątnych lub pięciokątnych kształtów. Masz również możliwość wyboru spośród różnych materiałów, takich jak drewno, metal, PVC lub płótno, a nawet zdecydować się na projekt na zamówienie, dopasowany do Twojego ogrodu i osobistego stylu.

Niektóre z czynników, które należy mieć na uwadze przy wyborze odpowiedniego rodzaju i wielkości altany to:

  • Liczba osób, które zamierzasz w niej gościć
  • Przestrzeń, którą masz do dyspozycji w ogrodzie
  • Jak ważna jest dla Ciebie prywatność?
  • Budżet, który zamierzasz przeznaczyć na jej budowę
  • Docelowe przeznaczenie altany
  • Czy mobilność altany jest dla Ciebie ważnym czynnikiem?

Planowanie instalacji altany w ogrodzie

Przed rozpoczęciem instalacji altany, trzeba będzie najpierw znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie, gdzie można ją będzie bezpiecznie postawić. Najlepiej jest zainstalować altankę w dobrze osuszonym miejscu, w którym znajduje się wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, i do którego codziennie dociera duża dawka promieni słonecznych. Odpowiednia lokalizacja pozwoli Ci stworzyć piękną oazę ogrodową, przekształcić jej styl i wygląd, a także stworzyć idealną strefę do wypoczynku na świeżym powietrzu dla Ciebie i Twojej rodziny. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, można rozpocząć planowanie montażu. Pamiętaj, żeby planując instalację altany mieć na uwadze materiały użyte do jej budowy oraz wskazówki zawarte w projekcie.

Przygotowanie ogrodu do montażu altany

Przed rozpoczęciem instalacji altanki, trzeba będzie najpierw odpowiednio przygotować ogród. Zapewni to Twojej altanie stabilne fundamenty, a także ochroni ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Można to zrobić wybierając odpowiednią glebę do ogrodu, a także dodając ściółkę lub żwir wokół altanki. Można również wybrać odpowiednie rośliny i drzewa do sadzenia w pobliżu altany, jak również zainstalować system zraszaczy, aby chronić je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Niektóre z czynników, o których powinieneś pamiętać, przygotowując swój ogród pod altanę, to jakość gleby, jej poziom pH oraz ilość docierającego do ogrodu światła słonecznego.

Altany ogrodowe – przebieg instalacji

Do montażu altany w ogrodzie można albo zdecydować się na wynajęcie profesjonalnej ekipy albo przeprowadzić instalację samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się zrobić to sam, upewnij się, że posiadasz wszystkie wymagane w instrukcji narzędzia i sprzęt, i postępuj zgodnie z instrukcją. Zachowanie ostrożności pozwoli Ci uniknąć potencjalnych wypadków oraz obrażeń. Aby rozpocząć montaż altany, trzeba będzie najpierw wyrównać ziemię, gdzie będzie ona docelowo zainstalowana. Następnie należy zamontować słupy lub kolumny, które będą podtrzymywać altanę. Jeśli jest to wskazane w instrukcji, możesz wykopać otwory dla betonowych słupów lub użyć drewnianych podpór. Następnie zainstaluj belki, które będą podtrzymywać dach altany. W zależności od rodzaju używanych belek, trzeba je będzie przybić lub przykręcić. Na koniec zainstaluj panele dachowe, przybijając lub przykręcając je na miejsce.

Dodawanie elementów wykończeniowych

Altany ogrodowe będą świetną opcją dla każdego domu z podwórkiem, stwarzającą fantastyczny punkt centralny dla każdej przestrzeni zewnętrznej. Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się swoim nowym elementem ogrodu, musisz go jeszcze odpowiednio wykończyć. Można to zrobić na kilka sposobów – zabejcować drewno, pomalować je lub zastosować specjalistyczną powłokę odporną na warunki atmosferyczne. Świetnym rozwiązaniem są również altany ogrodowe winylowe, które można barwić za pomocą szerokiej gamy farb winylowych. Jeśli chcesz stworzyć konkretny styl lub wykończenie, zastanów się nad wynajęciem specjalisty od przeprowadzania prac wykończeniowych.

Konserwacja i pielęgnacja altany

Po wybraniu idealnej altany do ogrodu i zainstalowaniu jej, ważne jest, aby zadbać o jej odpowiednią konserwację. Altany ogrodowe muszą być chronione przed żywiołami i dlatego gdy nie są przez dłuższy czas używane, należy zastosować pokrycie ochronne. Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o wybór pokrycia – można użyć plandeki, wodoodpornego pokrowca lub takiego dedykowanego altanom. Ważne jest również regularne czyszczenie altanki, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, resztki i plamy. Można to zrobić za pomocą miękkiej szczotki i wody. Przetrzyj altanę środkiem czyszczącym na bazie wody, aby usunąć brud i zanieczyszczenia, a następnie zakończ czyszczenie przecierając jej powierzchnię ściereczką zamoczoną w samej wodzie. Dzięki takim drobnym zabiegom pielęgnacyjnym altana zachowa świetny wygląd na długie lata.

Altany ogrodowe i dekoracje – co wybrać?

Podczas gdy większość altan ogrodowych projektowana jest z myślą o czystej  funkcjonalności, nowoczesne projekty bywają często niezwykle ozdobne. Jeśli więc altana ma pełnić w Twoim ogrodzie funkcję głównie dekoracyjną, warto pomyśleć nad realizacją nieco bardziej stylowego projektu. Istnieje wiele sposobów na udekorowanie altany, od zawieszenia koszy i roślin na konstrukcji, do rozwieszenia lampek, czy nawet ustawienia w pobliżu małej fontanny. Altany ogrodowe są uniwersalną strukturą i istnieje wiele sposobów na dopasowanie ich do własnych gustów, czy preferencji. Możesz nawet użyć ich jako płótna do stworzenia oszałamiającego dzieła sztuki na świeżym powietrzu lub wykorzystać jako przestrzeń do kreatywnych zabaw dla dzieci.

Altana – idealny element wystroju ogrodu?

Altany ogrodowe są doskonałym dodatkiem do ogrodu, oferując miejsce do relaksu i wypoczynku oraz rozrywki dla przyjaciół i rodziny. Jeśli szukasz chcesz przeprowadzić transformację ogrodu za pomocą altany, istnieje kilka rzeczy do rozważenia przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego projektu. Będziesz musiał zdecydować o wielkości i stylu wymarzonej altany, a także o lokalizacji struktury w ogrodzie. Gdy już to zrobisz, możesz rozpocząć proces instalacji. Drewniana altana może zostać zamontowana nawet w ciągu jednego dnia, dlatego jest to świetny prosty projekt DIY dla osób z podstawowymi umiejętności stolarskimi.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.