Samochody osobowe - co warto wiedzieć na ich temat?

Samochody osobowe to jedne z najpopularniejszych środków transportu, z jakimi mamy styczność w naszym codziennym życiu – zarówno jako kierowcy, jak i pasażerowie. Tak samo, jak wielu jest ludzi na świecie, w ten sam sposób wielu z nas używa samochodu.

Jedni są kierowcami po to, aby drudzy z nas mogli zostać bezpiecznie przetransportowani do celu swojej podróży. Mimo tego, że być może każdy z nas może zostać kierowcą i spróbować swoich sił na kursie prawa jazdy, to wciąż nie otrzymał takich uprawnień.

Dlaczego?

Powodów jest wiele, między innymi to, że prawdę mówiąc, rola kierowcy jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Na drodze bowiem nie jesteśmy sami – są też inni kierowcy, piesi, czy rowerzyści. Musimy nauczyć się przewidywać różne sytuacje na drodze, co będzie miało konsekwencje dla nas wszystkich, dlatego zawsze trzeba wiedzieć co zrobić, aby nic złego się nie stało – i właśnie tu zaczynają się chody – udźwignięcie takiej odpowiedzialności to dla wielu z nas za dużo. Świadomość, że nasz błąd może kosztować zdrowie i życie innego człowieka, staje się barierą nie do przeskoczenia, a co za tym idzie, nie wyobrażamy sobie, aby kiedykolwiek w przyszłości prowadzić samochód. Na szczęście jednak nie wcale nie musimy tego obić. Prowadzenie samochodu, czy robienie czegokolwiek innego wbrew samemu sobie, to najgorsze, co możemy zrobić. Być może przyjdzie w naszym życiu taki czas, że zapragniemy posiadać prawo jazdy – jednak nic na siłę.

Wybór

Jeżeli czujemy, że póki co to absolutnie nie jest dla nas, możemy korzystać z innych środków transportu – taksówek, rowerów, tramwajów, autobusów, czy metra. Każdy żyje tak, jak chce i nie ma powodu, aby kogokolwiek za jego styl życia krytykować. Mówienie ”musisz mieć prawo jazdy, bo mają go wszyscy”, jest najgorszym podejściem do sprawy. Co z tego, że wszyscy to mają? Skoro chcieli to mają – mnie to nie dotyczy. Jeśli będę chciał mieć prawo jazdy, bo będę widział problem w tym, że go nie posiadam, podejmę kroki, które zaprowadzą mnie do zmiany tej decyzji. Jeśli nie, to będę korzystał z innych, ogólnodostępnych środków transportu. Bo tylko ja odpowiadam za własne życie.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz