Hipoteczny … nie tylko kredytHipoteka wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z kredytami mieszkaniowymi. Tymczasem warto wiedzieć, że hipoteczna może być również pożyczka. I wcale nie musi ona wiązać się z potrzebą uzyskania środków na zakup mieszkania czy domu.

Jak pożyczka, to na dowolny cel

Sama definicja pożyczki, którą znaleźć możemy w Prawie Bankowym wskazuje na jej szeroki zakres. Skoro pożyczka hipoteczna mieści się w tej definicji, wziąć możemy ją na dowolny cel. Jedyne właściwie ograniczenie, z którym musimy się liczyć, to niemożliwość przeznaczenia tych środków na cel związany z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz cele spekulacyjne. Poza tym mamy szeroki zakres możliwości, począwszy od spłaty innych zobowiązań kredytowych, a na rekreacji zagranicznej skończywszy.

Ogólne zasady pożyczki

Pożyczka pod względem warunków ogólnych różni się nieco od tych, które obowiązują, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny. W przypadku pożyczki zarówno marża, jak i prowizja ustalane są indywidualnie. Różnicę widać też w wysokości pożyczki, która udzielana jest maksymalnie do 60% wartości, jaką posiada nieruchomość stanowiącą przedmiot zabezpieczenia. Również okres kredytowania jest inny i w przypadku pożyczki wynosi maksymalnie 20 lat.

Waluta pożyczki

W przypadku, gdy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, mamy możliwość wyboru między kredytem złotówkowym, a kredytem w euro. Jeśli chodzi o pożyczkę na dowolny cel – ta udzielana jest wyłącznie w krajowej walucie.

Podstawowe zabezpieczenie pożyczki

Jak wskazuje nazwa, pożyczka hipoteczna wymaga od pożyczkobiorcy hipoteki na nieruchomość, przy czym musi być to, zgodnie z regulaminem, nieruchomość mieszkaniowa. Poza tym wymogiem jest, aby była ona ubezpieczona od pożaru i innych zdarzeń losowych z wyłączeniem sytuacji, kiedy działka jest niezabudowana.

Jeśli więc potrzebujesz większej sumy gotówki na realizację planów, które niekoniecznie związane są z celami mieszkaniowymi, pożyczka hipoteczna może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Warunki kredytu sprawdzisz na stronie

Podobne wpisy:

Bartosz

Zorientowany na wyniki księgowy/specjalista finansowy z ponad 10-letnim doświadczeniem w usługach finansowych, underwritingu i zarządzaniu obsługą klienta. Myśliciel strategiczny i koncepcyjny z umiejętnością maksymalizacji relacji z klientami poprzez wykorzystanie pozytywnych technik rozwiązywania problemów. Posiada udowodnione doświadczenie w usprawnianiu i wzmacnianiu operacji finansowo-księgowych w różnorodnych, globalnych organizacjach przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości obsługi klienta.

Dodaj komentarz