Nadmierne pocenie? To już przeszłość! Zobacz jak skutecznie walczyć z tą przykrą dolegliwością

Nadpotliwość to dolegliwość, która potrafi być niesamowicie niewygodna i krępująca, ale nie jesteś jedyną osobą, która zmaga się z podobnym problemem. Podobnych objawów doświadczają miliony ludzi! Na szczęście istnieją pewne naturalne domowe sposoby, których możesz spróbować, aby sobie pomóc – od zmiany diety po stosowanie naturalnych ziół, tradycyjną medycynę chińską czy Ajurwedę. Możesz wykorzystać te naturalne domowe sposoby, aby pomóc sobie z nadmierną potliwością i poczuć się komfortowo we własnej skórze. Jeśli więc szukasz bardziej naturalnej alternatywy dla dostępnych bez recepty kremów i antyperspirantów, trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o naturalnych domowych środkach, które pomogą Ci uporać się z nadmierną potliwością.

Co to jest nadmierne pocenie się?

Nadmierne pocenie się może być wynikiem wielu różnych czynników, w tym stresu i niepokoju, zmian hormonalnych, menopauzy, nadużywania niektórych leków, a nawet chorób wątroby i nerek. Ważne jest, aby kontrolować intensywność i częstotliwość pocenia się i nie pozwolić, aby wymknęło się ono spod kontroli. Podobnie miejsca, w których się pocisz, muszą być odpowiednie – jeśli twoje pachy zaczynają się nagle obficie i często pocić, możesz mieć problem, z którym warto zacząć walczyć. Dodatkowo, nadmierne pocenie się może być spowodowane stanem zwanym hyperhydrozą, która jest medyczną nazwą dla nadpotliwości. Nadmierne pocenie się może dotyczyć całego ciała, w tym dłoni, stóp, pleców i pach, a także twarzy. Może utrudniać wykonywanie codzienne czynności, w tym noszenie niektórych rodzajów odzieży, a nawet powodować emocjonalny niepokój i lęk.

Naturalne domowe sposoby na nadmierne pocenie się

Zmiana diety w celu zmniejszenia nadmiernej potliwości

Jednym z najlepszych naturalnych domowych sposobów na nadmierną potliwość jest zmiana diety. Mówiąc dokładnie, pomóc może między innymi zmniejszenie spożycia pikantnych potraw, kofeiny, alkoholu i cukru, przy jednoczesnym uwzględnieniu w diecie większej ilości cytryn, zielonej herbaty i warzyw krzyżowych, takich jak brokuły i kalafior.

Nadpotliwość, a dobór stroju

Jeśli cierpisz na nadpotliwość, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie szafy w mniej chłonne ubrania, z materiałów takich jak len czy poliester, a także wybór ciemniejszych kolorów, przy których ślady z potu nie będą tak bardzo widoczne. Jeśli zauważysz, że pocisz się obficie, dobrym pomysłem może być zmiana koszulki w ciągu dnia, nawet jeśli nie uważasz tego za konieczne.

Naturalne zioła zmniejszające nadmierne pocenie się

Wiele naturalnych ziół to świetne środki na nadpotliwość. Wykazano, że korzeń lukrecji zmniejsza pocenie się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Możesz również spróbować lucerny, liścia laurowego, rumianku, komosy piżmowej, kopru włoskiego, figowca, imbiru, jagód głogu, melisy, herbaty meksykańskiej, owsa, rozmarynu, szałwii, tataraku oraz kurkumy.

Jak zrobić domowy antyperspirant?

Przy nadmiernej potliwości pomóc może też domowy antyperspirant. Zmieszaj sodę oczyszczoną ze skrobią kukurydzianą, aby stworzyć świetny naturalny antyperspirant. Alternatywnie możesz użyć zwykłej skrobi kukurydzianej, która jest świetnym, naturalnym środkiem na nadmierne pocenie się. Możesz również spróbować zrobić domowy dezodorant, który będzie współgrał z Twoim antyperspirantem lub użyć jednego z wielu komercyjnych dezodorantów, które zawierają sodę oczyszczoną. Wszystkie te sposoby idealnie sprawdzą się w przypadku intensywnych problemów z nadmiernym poceniem.

Jak walczyć z poceniem się pod wpływem stresu?

Jeśli cierpisz na chorobę, która powoduje, że pocisz się zbyt często i zbyt intensywnie, zawsze możesz porozmawiać z lekarzem o możliwościach leczenia. Jednak wiele osób, które się zmagają się z podobnym problem, doświadcza pocenia się wywołanego lękiem lub stresem. W takim przypadku możesz wypróbować kilku technik relaksacyjnych, które pomogą Ci ukoić nerwy, a w konsekwencji zmniejszyć poziom potliwości. Oto kilka wskazówek, jak sobie radzić z poceniem pod wpływem stresu: Ćwiczenia: Wykazano, że ćwiczenia zmniejszają lęk i poprawiają zdrowie psychiczne. Głębokie oddychanie: Kiedy czujesz niepokój, twoje ciało może stawać się spięte i sprawiać, że zaczynasz oddychać płycej. Głębokie oddychanie to proste ćwiczenie, które może pomóc Ci się uspokoić. Skup się na swoim oddechu, gdy wchodzi i wychodzi z ciała. Wizualizacja: Wizualizacja to kolejny sposób na uspokojenie się. Wyobraź sobie relaksującą scenę i spróbuj skupić się na niej zamiast na tym, co powoduje niepokój.

Jak ograniczyć pocenie się – pozostałe wskazówki

  • Kontroluj swój poziom stresu – stres może być ogromnym czynnikiem wywołującym nadmierne pocenie się. Spróbuj medytować, ćwiczyć jogę lub używać aplikacji do śledzenia swojego dziennego poziomu stresu.
  • Nawadniaj się – upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody każdego dnia. Może to pomóc w regulacji temperatury ciała i zmniejszeniu ilości wydzielanego potu.
  • Noś luźne, dopasowane ubrania – w miarę możliwości unikaj noszenia ciasnych ubrań lub tkanin syntetycznych.
  •  Wypróbuj naturalne dezodoranty – na rynku można znaleźć wiele naturalnych dezodorantów, w tym produkty na bazie sody oczyszczonej.
  • Rozważ suplementy. Wykazano, że niektóre witaminy i minerały zmniejszają pocenie się. – Zrób sobie przerwę od niektórych leków. Niektóre substancje mogą być czynnikami wyzwalającymi nadmierne pocenie się.

Nadmierne pocenie to dokuczliwa dolegliwość, ale istnieje wiele sposobów, aby sobie z nią radzić i ograniczyć pocenie. Spróbuj zmienić swoją dietę, więcej ćwiczyć, stosować naturalne zioła i zmniejszyć poziom odczuwanego stresu. Noś luźne ubrania i wypróbuj naturalne dezodoranty, suplementy i leki, które pomogą ci opanować pocenie się. Dzięki kilku małym zmianom w stylu życia, możesz ponownie zacząć się czuć komfortowo i pewnie we własnej skórze.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.