Astma alergiczna: przyczyny i leczenie

Jedną z najczęściej występujących odmian dychawicy oskrzelowej jest astma alergiczna. Bardzo często jest ona nazywana astmą atopową.

Objawy astmy alergicznej

Astma alergiczna bardzo często rozwija się u dzieci. Jej charakterystyczne objawy to:

  • kaszel, który pojawia się tylko w określonych porach roku;
  • kaszel, który nie ustępuje po wyleczenie infekcji;
  • ucisk w klatce piersiowej;
  • zapalenie spojówek;
  • alergiczny nieżyt nosa.

Objawy te nie muszą występować jednocześnie.

Astma a alergeny: jaki to ma związek?

Do ataku astmy alergicznej dochodzi na skutek kontaktu z alergenem. Dochodzi wówczas do silnego skurczu oskrzeli. W ten sposób bronią się one przed alergenem.

Jak można rozpoznać astmę alergiczną?

Sygnałem alarmowym są często infekcje u dziecka. To jednak nie wystarczy, aby z całą pewnością stwierdzić, że przyczyną kaszlu i duszności jest astma. Dlatego też konieczne jest wykonanie testów alergicznych. Lekarz może zlecić wykonanie testów z krwi lub skórnych. Te drugie dają bardziej wiarygodne wyniki. Dodatkowym badanie diagnostycznym jest badanie IgE. Są to przeciwciała, których obecność wskazuje na alergię wziewną. Dodatkowym badaniem może być spirometria.

Leczenie astmy alergicznej

Astmę alergiczną leczy się objawowo. W przypadku ataku duszności i kaszlu pacjenci przyjmują leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Dodatkowo lekarz może zlecić przyjmowanie kortykosteroidów. Należy pamiętać, że ataków astmy alergicznej można uniknąć, gdy pacjent wie, co go uczula. Dlatego tak bardzo ważne jest wykonanie testów alergicznych. Dobre efekty może przynieść terapia odczulająca. Warto też pamiętać, że do ataku astmy może dojść pod wpływem silnych emocji. Jeśli jest to możliwe, należy ich unikać.

Astma alergiczna to jedna z odmian dychawicy oskrzelowej. Występuje coraz częściej, gdyż coraz więcej osób w naszym kraju to alergicy. Z reguły jest chorobą, która towarzyszy do końca życia. Unikanie kontaktów z alergenem, dymu (szczególnie papierosowego) to skuteczne sposoby zmniejszenia ilości ataków astmy alergicznej.

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz