Ekogroszek to materiał opałowy, który z sezonu na sezon cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest znacznie wygodniejszy w użyciu, a co ważniejsze, niewiele rożni się pod względem ceny od węgla kamiennego.

Jest to opał pakowany w worki, co w znaczny sposób ułatwia jego składowanie.

Zalety ekogroszku

Węgiel typu ekogroszek to nowoczesna alternatywna dla tradycyjnego węgla kamiennego. Mimo nieznacznie wyższej ceny, cieszy się on ogromnym zainteresowaniem wśród nabywców.

Niepodważalną zaletą tego paliwa jest niewielka zawartość siarki, dzięki czemu ilość popiołu po spaleniu jest niewielka.

Do niedawna najpopularniejszym paliwem był tradycyjny węgiel kamienny, nietrudno jednak zauważyć, że zaczyna on ustępować miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, do których bez wątpienia należy zaliczyć przedmiotowy ekogroszek. Faktem jest, że ekogroszek wymaga posiadania specjalnego pieca, wyposażonego w odpowiedni podajnik, nie mniej jednak dzięki temu jest to piec praktycznie bezobsługowy, co oznacza większy komfort użytkowania.

Piec na ekogroszek musi działać bez przerwy, warto jednak wiedzieć, że generuje on znacznie niższe koszty niż tradycyjne kotły centralnego ogrzewania.

Posiadając wspomniany piec, wystarczy zaopatrzyć się w ekogroszek. Pozornie wydawać się może, że jest to zadanie bardzo proste i niekomplikowane, rzeczywistość dowodzi jednak, że ekogroszek ekogroszkowi nierówny, dlatego też warto dokładnie przeanalizować skład i zakładaną jakość konkretnego paliwa.

Większość osób planując zakup paliwa, kieruje się przede wszystkim ceną. Rzeczywistość dowodzi jednak, że tańszy ekogroszek nie koniecznie zapewni pożądane efekty grzewcze, nie jest jednak regułą to, że paliwo z najwyższej półki, czyli drogi ekogroszek, jest najlepszy.

Priorytetem w tej kwestii jest oczywiście kaloryczność węgla, warto więc zweryfikować właśnie tę kwestię.

Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas zakupu ekogroszku?

Zdecydowanie unikać należy tzw. ekogroszku młodego, który – choć tańszy – ulega szybszemu spalaniu, ponadto porozstawia znaczną ilość popiołu, często jest też bardzo wilgotny, co bez wątpienia wskazuje na niską kaloryczność opału.

Podobne wpisy:

Marzena

Absolwentka Architektury Informacji. Jest niezależną autorką, trenerką pisania i zaciekłą optymistką. Na co dzień zajmuje się tworzeniem kursów i poradników oraz prowadzi bloga w tematyce szeroko pojętego e-learningu. Jej misja to niesienie młodym, utalentowanym artystom pomocy i wsparcia w osiągnięciu ich celów pisarskich.

Dodaj komentarz