Dbanie o skórę skłonną do wyprysków

Jeśli chodzi o skórę trądzikową, możesz mieć wrażenie, że wszystko działa przeciwko Tobie. Niewłaściwa pielęgnacja może dodatkowo pogorszyć sprawę i sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej podatna na wypryski. Jeśli jesteś jedną z osób, których skóra jest tłusta i aknegenna, zaufaj nam, gdy mówimy, że nie jesteś sama. Około 50% populacji ogólnej w pewnym momencie swojego życia doświadcza trądziku w takiej czy innej formie. Trądzik dotyka ludzi ze wszystkich środowisk, niezależnie od wieku, płci czy rasy. U dorosłych najczęściej pojawia się wokół linii szczęki, czoła i obszaru brody. Jednak to właśnie dla nastolatków radzenie sobie z pryszczami może być w najlepszym wypadku frustrujące. Aby dowiedzieć się co powoduje trądzik, poznać różne sposoby, żeby mu zapobiec i skutecznie leczyć bez konieczności wydawania pieniędzy na drogie produkty lub procedury kosmetyczne, kontynuuj czytanie naszego artykułu poniżej!

Co to jest trądzik i jak powstaje?

Jeśli cierpisz na trądzik, prawdopodobnie masz zatkane pory, które mogą być pożywką dla bakterii. W zależności od nasilenia trądziku, może być konieczna wizyta u lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Niektóre z najczęstszych zabiegów na trądzik obejmują miejscowe kremy i antybiotyki. Trądzik to stan, który powoduje, że pory w skórze zaczynają się blokować, co może skutkować czerwonymi, spuchniętymi guzkami zwanymi pryszczami. Jeśli pryszcz nie jest leczony, może stać się cystą, która jest większym, poważniejszym rodzajem infekcji, która może pozostawić bliznę po wyleczeniu. Trądzik jest spowodowany przez kombinację czynników, w tym genetyki, hormonów i bakterii. Zazwyczaj zaczyna pojawiać się w późnych latach młodzieńczych lub w okresie wczesnej dorosłości, choć tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku. Jak dbać o cerę trądzikową? Przede wszystkim ważne jest regularne oczyszczanie skóry, unikanie produktów zanieczyszczających skórę oraz stosowanie kosmetyków o działaniu antybakteryjnym, o czym będzie mowa poniżej.

Rodzaje trądziku

Wszyscy mamy złe dni, jeśli chodzi o wygląd, ale kiedy dokucza Ci trądzik, czasami trwają one tygodnie, miesiące, a nawet lata. Dla tych, którzy nie wiedzą, trądzik to bardzo powszechne schorzenie skóry, która powoduje zaskórniki i zapalne czerwone krosty. Pojawienie się trądziku, oznacza, że twoje pory są zatkane olejem i martwymi komórkami skóry, bakterie rosną wewnątrz porów i rozwija się stan zapalny. Oto niektóre z najczęstszych rodzajów trądziku:

Zaskórniki – rodzaj trądziku, który jest spowodowany zbyt dużą ilością oleju uwięzionego w porach. Ten olej utlenia się, zmieniając kolor na czarno. Istnieją również zaskórniki zamknięte, czyli zablokowane pory, które zaczęły się już formować, ale nie są jeszcze otwarte. Kiedy się utleniają, stają się czarne, natomiast gdy zaczyna do nich docierać otwarte powietrze, z wyglądu przypominają białą kropkę.

Brodawki – czerwone, zaognione pryszcze, które bolą, gdy się je dotyka.

Krostki – grudki podobne do brodawek, ale wypełnione ropą i również bardzo bolesne.

Zapobieganie i leczenie trądziku – jak dbać o cerę trądzikową?

Skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dostosowania poszczególnych kosmetyków do jej indywidualnych. Warto unikać przegrzania i zbytniego pocenia się, ponieważ to prowadzi do zatkania porów. Jak dbać o cerę trądzikową? Należy regularnie oczyszczać skórę, najlepiej za pomocą żelu lub pianki do mycia twarzy. Niewskazane jest używane produktów z wysuszającymi składnikami, takimi jak alkohol i kwasy, ponieważ mogą one prowadzić do przesuszenia skóry i dalszego rozwoju trądziku. Skóra trądzikowa jest szczególnie podatna na podrażnienia, dlatego należy stosować kremy nawilżające oraz takie z filtrem UV. Warto też skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, w celu uzyskania specjalistycznej diagnozy. Dbanie o cerę trądzikową to nie tylko stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale także utrzymanie odpowiedniej higieny skóry i unikanie nadmiernego dotykania twarzy.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – czynności, które warto wykonywać:

  • Spożywaj zdrową, zrównoważoną dietę  – Nie musisz się głodzić ani przechodzić na restrykcyjną dietę, aby powstrzymać trądzik przed pogorszeniem. Po prostu upewnij się, że jesz zrównoważoną dietę, która składa się ze wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.
  • Myj twarz dwa razy dziennie – Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna obejmować regularne oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie kremów z filtrem UV. Oczyszczaj twarz dwa razy dziennie łagodnym środkiem czyszczącym, aby zapobiec zatykaniu porów przez nadmiar oleju i brudu.
  • Dużo odpoczywaj – Odpoczynek jest ważny dla każdego, ale szczególnie dla osób cierpiących na trądzik. Stres jest główną przyczyną trądziku i może pogorszyć trądzik, który został już spowodowany przez inne czynniki.

Kosmetyki do cery trądzikowej – wybierz preparaty punktowe

Kosmetyki do cery trądzikowej powinny być przeznaczone specjalnie dla tego typu skóry i zawierać składniki, które pomogą zwalczyć trądzik. Jeśli cierpisz z powodu naprawdę ciężkiego przypadku trądziku, możesz rozważyć użycie punktowego środka na wypryski. Zazwyczaj zawierają kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub olejek z drzewa herbacianego, który pomoże złagodzić powstałe w skórze zmiany. Kosmetyki do cery trądzikowej powinny być lekkie i niezatłuszczające, aby nie zapychać porów.

Jeśli chodzi o trądzik, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Dlatego radzimy pamiętać o stosowaniu zdrowej dietę, piciu dużej ilości wody, poprawnej higienie snu i regularnych ćwiczeniach. Ponadto, jeśli już masz trądzik, nie wpadaj w panikę! Chociaż jest bardzo powszechną dolegliwością, istnieje wiele sposobów na jego leczenie. Wystarczy zastosować się do porad wymienionych w tym artykule, a w krótkim czasie uwolnisz się od trądziku! Teraz, gdy wiesz o nim więcej, nie ma powodu, by pozwolić mu wpłynąć na swoją pewność siebie. Pamiętaj, że trądzik jest częstym schorzeniem i istnieje wiele sposobów na jego leczenie.

Podobne wpisy:

Kalina

Autorka bestsellerów, wielokrotnie nagradzana stylistka i redaktorka działu mody w popularnym magazynie haute couture. Pomaga ludziom odmienić ich osobisty styl od zewnątrz i wewnątrz, łącząc swoje zamiłowanie do mody high fashion z nowoczesnymi technikami mindfulness. W wolnym czasie uwielbia gotować, pić wino i testować nowe azjatyckie kosmetyki.