Warunki mieszkaniowe w PolscePrzez długie lata po transformacji ustrojowej w Polsce dominowało przekonanie, że to państwo musi brać na siebie ciężar budowania nowych osiedli – zwłaszcza zaś musi dbać o najbiedniejszych i najgorzej sytuowanych Polaków, oferując im niesamowicie tanie mieszkania socjalne czy komunalne.

Rozwój wolnego rynku

Dopiero rozwój wolnego rynku i uświadomienie sobie pewnych mechanizmów liberalnej gospodarki przyczynił się do tego, że polski rząd przestał masowo budować mieszkania nowe Wrocław czy Poznań właśnie na cele socjalne. Ilość już teraz pozostających we władaniu samorządów mieszkań tego typu powinna wystarczyć do zrealizowania wszystkich socjalnych obowiązków państwa. Co także istotne, bardzo często te budynki w Polsce są wykonane stosunkowo niedawno i bardzo profesjonalne, dzięki czemu mają doskonały stan techniczny i są ciekawie zlokalizowane – miasto nie może jednak na nich zarabiać, albowiem nie taki jest ich cel. Budownictwo komunalne skończyło się jednak na taką masową skalę w Polsce już stosunkowo dawno i do pracy wkroczyli deweloperzy Wrocław, a więc właściciele prywatnych interesów, biznesów i spółek kapitałowych, których celem jest stawianie nowych osiedli i sprzedaż mieszkania rynek pierwotny Wrocław. Ich propozycje są oczywiście bardzo kosztowne i w zależności od miasta oraz dzielnicy czy ulicy w tym mieście, przy której zlokalizowana jest nowa inwestycja mieszkania – mogą wynieść od pięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy do dziesięciu tysięcy i więcej w przypadku najbardziej luksusowych dzielnic i nowoczesnych apartamentowców.

Konkurencyjny rynek mieszkaniowy

Każdy developer Wrocław musi dokonać odpowiednich obliczeń i prognoz zwrotu inwestycji, uwzględniając w nich chociażby zainteresowanie nabywców własnymi nieruchomościami. Dużo w tej kwestii zależy od metrażu i rozstawu pomieszczeń – konkurencja jest duża i inni deweloperzy przeważnie w podobnej cenie mogą proponować zupełnie inne rozwiązania funkcjonalne, architektoniczne lub budowlane. Niektórzy nabywcy zainteresowani są lokalami maksymalnie pięćdziesięciometrowymi, podczas gdy inni w tej samej kondygnacji chętnie nabyliby mieszkanie stumetrowe.

Podobne wpisy:

Małgorzata

Pełnoetatowa blogerka, edukatorka, marketerka cyfrowa, redaktorka i menedżerka treści. Zajmuje się kompleksową obsługą pisarzy, wydawców, hobbystycznych entuzjastów dobrego contentu i freelancerów, którzy chcą być niezależni, zarabiać więcej i tworzyć wartościowe treści. Obecnie pracuje również jako osobista stylistka, zajmuje się przygotowywaniem stylizacji do profesjonalnych sesji zdjęciowych oraz konsultowaniem marek w zakresie marketingu w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz