Dziś w firmach i domach prywatnych znajduje się coraz więcej przedmiotów, które warto zabezpieczyć. Broń, ważne dokumenty, nośniki danych oraz pieniądze mogą stać się łupem złodziei, bywa zaś i tak, że stracić można je na skutek pożaru albo zalania. Wiara w to, że złe rzeczy zdarzają się innym, a nie nam, może być uznana za krzepiącą, doświadczenie podpowiada jednak, że mamy do czynienia z założeniem, które nie zawsze się sprawdza. Jak zatem chronić się przed tym, co nieprzewidziane?

Kilka ważnych pytań

Na rynku nie brakuje produktów, które służą do zabezpieczenia naszego dobytku. Najczęściej mówimy w tym kontekście o sejfach, zbliżone do nich funkcje mogą jednak pełnić również kasy pancerne oraz specjalne szafy. Każde rozwiązanie jest przy tym nieco inne. Owszem, można je stosować zamiennie, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że często pociąga to za sobą ryzyko przeinwestowania.

Kiedy wybrać sejf, a kiedy kasę pancerną?W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zastanowić się nad tym, jaki rodzaj zagrożenia jest tym, którego obawiamy się w pierwszej kolejności. Nie zawsze mamy przecież do czynienia z tymi samymi problemami. Nie zaszkodzi również, jeśli przemyślimy inne formy ochrony, jeśli takie stosujemy. Konieczne wydaje się również poddanie analizie możliwości lokalowych, a także tego, co chcemy chronić przed klęskami naturalnymi i niepożądanymi działaniami z zewnątrz?

Kasa, czy sejf?

Co do zasady, sejf i kasa pancerna mogą być stosowane zamiennie zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzują się zbliżonymi parametrami. Warto jednak pamiętać o tym, że mamy do czynienia z produktami, pomiędzy którymi istnieją pewne różnice. Sejfy są przeważnie lżejsze i bardziej eleganckie od kas, najlepiej więc stosować je tam, gdzie mamy też do czynienia z innymi systemami ochrony 9monitoringiem, systemem przeciwpożarowym). Kasy są znacznie cięższe, a tym samym ich kradzież wymaga lepszego przygotowania, ich wybór wydaje się więc przemyślany, gdy obiekt nie jest chroniony w dodatkowy sposób albo znajduje się na uboczu.

Podobne wpisy:

Wojciech

Radca prawny w niszowej firmie prawniczej z siedzibą w Bydgoszczy. Specjalizuje się w prawie dotyczącym sportu, własności intelektualnej, mediów i technologii informatycznych. Reprezentuje sportowców, kluby i federacje oraz doradza w kwestiach regulacyjnych, w tym uznawania i egzekwowania nagród oraz zamrażania aktywów. Występuje jako doradca, współdoradca, ekspert oraz arbiter w licznych zagranicznych arbitrażach sportowych, dotyczących umów, dopingu oraz innych kwestii dyscyplinarnych i etycznych.

Dodaj komentarz