Teatr Wielki w Warszawie

Wizyta w teatrze to kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie. Coraz więcej osób jest tego świadomych. Na szczęście w polskich miastach nie brakuje teatrów wystawiających w ciągu roku wiele interesujących spektaklów, wśród których każdy miłośnik tego rodzaju sztuki znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Mówiąc o polskich teatrach, nie można pominąć Teatru Wielkiego w Warszawie, który nazywany jest także Operą Narodową.

Najważniejszy teatr

Teatr Wielki w Warszawie jest najważniejszym obiektem tego typu nie tylko w Warszawie i całym Mazowszu, ale również w kraju. Począwszy od 1833 wystawiane są tutaj sztuki, których podstawę stanowią najwybitniejsze dzieła literatury polskiej i światowej. Bez Teatru Wielkiego polska scena teatralna bez wątpienia nie byłaby taka sama.

Garść faktów z historii Teatru Wielkiego

W miejscu, w którym dzisiaj mieści się gmach Opery Narodowej znajdował się kompleks handlowo – usługowy, a także hotel, w którym zatrzymywali się kupcy licznie przyjeżdżający do stolicy naszego kraju. Budynek teatru powstał w czasach, kiedy Polską władał król Jan III Sobieski. Od imienia Marysieńki – wielkiej miłości króla – budynek nazwano Marywil. Już jednak na początku XIX wieku obiekt został wyburzony. Opracowanie projektu nowego budynku powierzono Antonio Carazzi. Budowa ruszyła w 1825 roku. Pierwsze przedstawienie, które zagościła na deskach nowego gmachu był słynny „Cyrulik Sewilski”. Premiera odbyła się w 1833 roku. Warto wspomnieć, że z uwagi na niezwykle silne wpływy carskie wystawienie polskiej opery na deskach Teatru Wielkiego było po prostu niemożliwe.
Burzliwy okres w dziejach teatru przypadł na rok 1939. Niemcy intensywnie bombardowali Warszawę, a bomby nie ominęły również Teatru Wielkiego. Podczas powstawania warszawskiego Niemcy wykorzystali pozostałości po budynku jako miejsce rozstrzeliwań ludności cywilnej. Na szczęście po zakończeniu drugiej wojny światowej podjęto decyzję o odbudowie Opery Narodowej.

Teatr Wielki to najważniejszy obiekt teatralny w Polsce. Na deskach Opery Narodowej goszczą najwybitniejsze dzieła twórców oper.

Podobne wpisy:

Agata

Absolwentka Architektury Informacji i pasjonatka copywritingu oraz social media marketingu. Uwielbia pisać o zdrowiu, fitnessie i sporcie - uważa, że dążenie do zwiększenia swojej sprawności fizycznej jest kluczem do lepszego zdrowia. Poza marketingiem kocha podróże, koty i rękodzieło.

Dodaj komentarz