Kiedy stosować Vigantoletten

Niedobór witaminy D3 może mieć różne konsekwencje. U dzieci zbyt mała dawka przyswojonej witaminy D3 może doprowadzić do krzywicy, u dorosłych z kolei niedobór witaminy D3 również jest kojarzony z problemami z budową kości.

Niedobór ten jest zwykle zauważalny u kobiet i leczony jako osteoporoza. Jednak niedobory witaminy D3 mogą prowadzić również do innych schorzeń, w tym do pogorszenia samopoczucia czy zbytniej ospałości.

Czym leczyć niedobory witaminy D3

Obecnie na rynku pacjenci mogą sięgać po różne preparaty, które powstały, aby uzupełnić niedobór witaminy D3. Jednym z nich jest Vigantoletten, w którym witamina D3 jest obecna jako cholekalcyferol. Preparat jest dostępny jako łatwe do połknięcia tabletki, które w przypadku stosowania u dzieci należy rozgnieść z wodą i podawać w postaci zawiesiny. W jednej tabletce mieści się 500 j.m. lub 1000 j.m. cholekalcyferolu. Dawka 500 j.m. witaminy D3 to dawka zalecana przez lekarzy przy suplementacji u dzieci i niemowląt. W przypadku niemowląt należy pamiętać o tym, że dzieci, których dieta oparta jest na mleku modyfikowanym, nie muszą dodatkowo stosować preparatów z witaminą D3. Natomiast dodatkowa dawka witaminy D3, podawana jako roztwór 1 tabletki Vigantoletten, może być wskazana od 3 tygodnia życia u niemowląt, których mamy przyjmowały preparaty z witaminą D3 w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli takich preparatów nie przyjmowały, wówczas zalecana jest suplementacja witaminą D3 począwszy od pierwszych dni życia.

Dlaczego stosować witaminę D3 u dorosłych

Dorośli nie zawsze zdają sobie sprawę z niedoborów witaminy D3, które mogą się pojawiać sezonowo lub też są związane z nadwagą czy otyłością. Dodatkowe preparaty z witaminą D3 warto przyjmować w okresie od października do kwietnia, gdy dnie są coraz krótsze, a ilość słońca nie jest wystarczająca. W tym okresie niedobór witaminy D3 przejawia się zazwyczaj zmęczeniem mimo przespanych wielu godzin oraz pogorszeniem samopoczucia. Takie objawy często są określane

Podobne wpisy:

Andrzej

Dietetyk oraz specjalista medycyny sportowej. Cechuje go wnikliwe i skrupulatne podejście do diagnozy, leczenia i profilaktyki urazów sportowych. Głównym obszarem jego zainteresowań są badania nad czynnikami promującymi gojenie tkanek i zwiększającymi wydajność mięśni oraz walka z otyłością, rakiem i chorobami przewlekłymi za pomocą propagacji zmian nawyków żywieniowych wśród nowego pokolenia.

Dodaj komentarz