car-171416_640Zima to szczególnie trudny czas dla kierowców. Stabilną jazdę samochodem niejednokrotnie uniemożliwią trudne warunki pogodowe, takie jak śnieg, grad, gołoledź czy mokra jezdnia. Nie oznacza to jednak, że bezpieczna jazda zimą jest niemożliwa – wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, które uchronią nas przed poślizgiem oraz innymi groźnymi sytuacjami na drodze i zapewnią spokojną jazdę przy minusowej temperaturze.

Przygotowania samochodu do zimy najlepiej rozpocząć od zakupu opon zimowych, które są znacznie trwalsze od modeli letnich i uniwersalnych, a przy tym zapewniają odpowiednią przyczepność na śliskiej jezdni. Kolejnym etapem jest umycie auta oraz odpowiednia konserwacja nadwozia za pomocą wosku lub środka o podobnym działaniu. Ochronę przed zamarznięciem drzwi i niemożnością ich otwarcia osiągniemy, pokrywając zamki specjalnie do tego przystosowanym smarem, a uszczelki silikonem. Koniecznie sprawdźmy również stan akumulatora, oświetlenia i wycieraczek. Przegląd silnika powinniśmy zlecić serwisowi. W szczególnie mroźne dni warto mieć przy sobie odmrażacz do zamków i szyb. Nieodłącznym elementem zimowego wyposażenia samochodu jest także zmiotka do usuwania śniegu.

Naładowanie akumulatora

Samochód zimą nie zawsze chce nam odpalić. Aby ustrzec się przed tym uciążliwym problemem, możemy profilaktycznie naładować akumulator prostownikiem. Jeśli jednak wyruszamy w dłuższą trasę lub jeździmy często, warto wybrać dobrą baterię sprawdzonej marki, a po zakupie stale utrzymywać ją w czystości. Końcówki akumulatora smarujemy wazeliną techniczną.

Wskazówki dotyczące jazdy w trudnych warunkach

Co natomiast z bezpiecznym poruszaniem się na drogach? Otóż jazda samochodem zimą powinna być przede wszystkim łagodna i skoncentrowana. Zdecydowanie unikajmy gwałtownego hamowania i przyspieszania, a w celu zwiększenia bezpieczeństwa zachowajmy większy dystans od poprzedzającego nas auta. Do skrętu przygotowujmy się odpowiednio wcześniej, żeby nie wchodzić w niego ostro. Podczas zimy powinniśmy również jak najczęściej hamować sinikiem oraz stale dostosowywać prędkość jazdy do warunków panujących na drodze, co pozwoli zawczasu uchronić się przed wszelkimi niebezpiecznymi sytuacjami.

Podobne wpisy:

Jacek

Analityk bukmacherski i niezależny pisarz sportowy. Ma szczególną pasję do pisania o kulturze sportowej, kibicach i analizach taktycznych. Po pracy interesuje się alpinizmem, motoryzacją i wszystkim, co wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Na blogu pisze o swoich przygodach, wspinaczce górskiej, samochodach i poradach treningowych.

Dodaj komentarz